Site İçi Arama

WTO RAPORU / 08-2015

BM Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından açıklanan verilere göre, 2015’in 8 aylık döneminde dünya ziyaretçi trafiği % 4 gelişerek 810 milyon kişiye ulaştı.

 

BM Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından açıklanan verilere göre, 2015’in 8 aylık döneminde dünya ziyaretçi trafiği % 4 gelişerek 810 milyon kişiye ulaştı. Ziyaretçi trafiğindeki gelişmenin önemli bir kısmının değişen paritelerden kaynaklı talep hareketlerinden kaynaklandığı vurgulandı.

 

2014’e göre 33 milyon daha fazla kişinin seyahat ettiği bu dönemde % 5 büyüme gösteren Avrupa bölgesi, gelişmede sürükleyici kıta olarak açıklandı.

 

Diğer yandan ziyaretçi trafiğinde, Asya ve Pasifiklerle, Amerika ve Ortadoğu bölgelerinde % 4 dolayında ilerleme görüldü.

 

Ekonominin kısmen toparlandığı ve görece değer kaybeden Avro’nun talebi desteklediği Avrupa’da; Orta ve Doğu kısmı % 7, Kuzey % 6, Akdeniz Avrupası kısmı % 5 ve Batı Avrupa’da % 4 gelişim kaydedildi.

 

Öte yandan Asya ve Pasifikler % 4, Okyanusya % 7, Güney Doğu Asya % 6, Güney Asya % 4, Güney Doğu Asya da geçen yıla göre % 3 daha iyi performans gösterdi.

 

Amerika kıtasında ise büyüme % 4 olarak açıklanırken değerlenen ABD Doları’nın yurtdışı çıkışları desteklediği vurgulanıyor. Bölgede Karaibler ve Orta Amerika % 7, Güney Amerika da % 4 gelişti. Kuzey Amerika’daki iyileşme ise % 3 olarak açıklandı.

 

Sınırlı verinin elde edildiği Afrika ise % 5 düşüş kaydedilirken, Kuzey Afrika’nın % 10, Saharaaltı bölgesinin ise % 3 daraldığı tahmin ediliyor.

 

Diğer yandan çok sınırlı verinin alınabildiği Ortadoğu bölgesindeki ziyaretçi trafiğinin ise % 4 geliştiği tahmin edildi..

 

Yurtdışı çıkış ve harcamalar

 

Sekiz aylık dönemde artan yurtdışı seyahatlerde; çift haneli büyüme gösteren Çin, Japonya, Tayland, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinden kaynaklı talep artışının etkili olduğu vurgulandı.

 

Yurtdışı seyahatlerde önemli oranda gelişme gösteren diğer ülke ve bölgeler arasında; Hindistan, Güney Afrika ve Mısır sayılıyor. Harcamaları ve çıkışları azalan ülkeler arasında ekonomileri zor durumda olan Rusya ve Brezilya öne çıkıyor.

 

Ekonomileri görece iyi durumda olan ABD’de yurtdışı harcamalar % 9, İngiltere’de % 5 artarken, Almanya ve İtalya’daki büyüme % 3 dolayında kaldı. Fransa, Kanada ve Avustralya’da ise yurtdışı harcamalar güç yitiren paritenin de etkisiyle zayıfladı.

 

Dünya ziyaretçi trafiğinde gelişim, %

(Ocak-Ağustos)

 

Bölgeler

Büyüme,%

Dünya

4,3

Avrupa

5,3

Asya pasifikler

4,3

Amerika

4,2

Afrika

-5,4

Ortadoğu

3,6

 

 
DÜNYA TURİZMİ RAPORLARI

E-BÜLTEN ABONELİĞİ
192TR
...
antalya haber