Site İçi Arama

AKTOB BAŞKAN YAĞCI TURİZM HERKESİ KAPSAYAN DEĞERLER ZİNCİRİDİR

AKTOB Başkanı Yağcı, Turizmde geleceği tecrübemiz ve gayretimiz belirler. dedi.

AKTOB BAŞKAN YAĞCI TURİZM HERKESİ KAPSAYAN DEĞERLER ZİNCİRİDİR

AKTOB BAŞKANI DR. ERKAN YAĞCI: TURİZM HERKESİ KAPSAYAN DEĞERLER ZİNCİRİDİR

 

AKTOB Başkanı Yağcı: Turizmde geleceği tecrübemiz ve gayretimiz belirler

Bakan Yardımcısı Yayman, Hayallerimiz var ve bunu beraber gerçekleştireceğiz.

 

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Temmuz ayı geleneksel öğle yemeği Manavgat’ta gerçekleştirildi. AKTOB’un bu ayki konuğu ise Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman oldu.

 

Side'de Barut Acanthus & Cennet Hotel'de gerçekleştirilen AKTOB Temmuz ayı geleneksel öğle yemeğinin açılışınd açıklamalarda bulunan AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, Türkiye ve dünya turizmi ile ilgili önemli tespitlerde bulundu.

 

Turizm bir değerler zinciridir

 

Türkiye turizminin 2016da yaşadığı krizi, dünya pazarı gerçekleri ile değerlendiren Erkan Yağcı, 2017’de yaşanan toparlanmanın ardındaki en önemli unsurun tecrübe ve bilgi birikimi olduğuna vurgu yaptı.

 

Ülkemiz açısından turizmin; ekonomiden sosyal hayata birçok alanı etkileyen bir “değerler zinciri” yarattığının ortaya koyan Yağcı, “İşte bu bilgi ve tecrübe birikimi ortak yarattığımız bir değerler zinciridir. Bunu korumak, sık sık gündeme getirmek ve daha fazla vurgu yapmak durumundayız ki, turizmde geleceği belirleyebilelim. Bunun için çalışmak, faydayı artırmak ve bir arada durabilmek en önemli özelliğimiz olacaktır.”dedi.

 

Dünyayı okumak, anlamak ve çözüm getirmek lazım

 

Dünya turizm rekabetinde önemli değişimler içinden geçildiğine işaret eden Erkan Yağcı, “Elimizde iyi saptamaları olan 2023 Vizyon Politikası etimiz var. Teknolojiden müşteri eğilimlerine, güvenlikten ürün çeşitliliğine ve yasalara kadar turizmde trendler değişiyor. Gelecek hedeflerine nsıl ve hangi araçlarla ulaşacağız?. Bunları hep birlikte, kamu ve özel sektör birlikteliği ile gerçekleştirmenin çalışmalarını yapmalıyız. Dünyayı iyi okumak ve çözümler sunma zorundayız”dedi.

 

Bütün resmi görmek görmeliyiz

Umudu kesmemek lazım

 

Turizmde ve genel olarak gelişmede; varolan durumun ve geleceğin olası manzarasını etraflıca görmek gerektiğinin altını çizen Yağcı, “Bu süreçte 2016’da yaşağımız gibi elbette sıkıntılar olacaktır ama bizim çözümcü ve yaratıcı yaklaşımlarımız devam ederse, katma değeri yüksek olan sektörümüzün hem dünyaya hem de ülkemiz iç huzur, gelişme ve barışına da katkılarını artırma imkanımız vardır.

 

Bu yüzdeden yaşanan günlerin kısa vadeli sıkıntılarına takılıp kalmadan 2023 gibi vizyon politikalarını güncelleyerek yolumuza devam etmemiz, ne olusra olsun çok çalışmamız lazım. O zaman umutlu olabiliriz. Umudu kesmemek lazım.”dedi.

 

Yarın çok farklı olacak

 

Bugünün turist tipinin, yarının turisti olmayacağına da vurgu yapan Yağcı, sözlerine şöyle devam etti: “Belki 15 yıl sonra, bugünkü pazarlana unsurlarının çoğu olmayacak. Bu nedenle turizmciler olarak geleceğe hazırlanmalıyız. Turizm, ülke ekonomisine ve GSMH’ye önemli bir katkı sağlıyor. En önemlisi de insanlara iş ve istihdam yaratıyor. Bu önem; Antalya ilk 6 aylık performansında da kendini gösteriyo. Belki 2014-2015’i yakalayamadık ama toparlanmanın hızlı olması ve 2016’nın aşılması sevindirici. İstatistiklere bakacak olursak Antalya ve konaklama sektörü turizmin lokomotifi olmaya devam ediyor.

 

Öte yandan turizmciler, kredi yükü, artan maliyetler, konaklama fiyatlarının istenen düzeye ulaşamaması gibi sorunlarla mücadeleye devam ediyorlar. 2016 ve 2017’ye bakarsak kredilerde artış var. Demek ki hala risk alıyoruz. Bu da turizmcilerimizin bütün olumsuzluklara rağmen gleceğe umutla baktıklarını, bakmak zorunda olduklarını gösteriyor.”


Türkiye’ye ilgiyi desteklemeliyiz
Talep canlanırsa fiyatlar eski seviyesine yükselir

 

Almanya’daki online seyahat kanallarındaki Türkiye’de tatil ve otel aranma sayısının ciddi biçimde arttığını vurgulayan Yağcı, bu eğilimin Sonbahar ve kışın da sürmesi ile Rusya pazarında olduğu gibi hızlı bir yükselme ve düzeltme döneminin yaşanacağını da söyledi.

2016 yılının kalıcı bir yıl olmadığını da söyleyen Yağcı, bi süre sonra bu kötü sezonun etkilerinin atlatılacağını ifade ederek, “Çok çalışacağız, her şeyin bir çözümü var. Ancak talebin Türkiye’ye yeniden yönelmesi lazım. Bu olursa fiyatlar eski seviyesine yükselecektir” dedi. 

 

Yayman: Hayallerimiz var ve beraber gerçekleştireceğiz.

Turizm siyasetin üzerinde bir alandır

 

 

AKTOB yemeğinde konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman da şu açıklamalarda bulundu:

 

“Hayallerimiz var ve bunu beraber gerçekleştireceğiz. Bu Antalya’nın veya Türkiye’nin turizm konusu, yalnız Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın meselesi değildir. Bu sadece Antalya’nın Antalyalının, Antalya Valiliğinin STK’ların meselesi de değildir. Bu mesele hepimizin meselesidir. Bunu inanarak söylüyorum. Antalya’nın ve Türkiye’nin turizm meselelerini çözmemiz lazım.

 

Antalya’ya Cumhuriyetin 100. Yılı olan 2023 yılında 11 değil 15 değil 20 milyon turist gelmeli. Bunun içinde gece gündüz çalışacağız. Bunun için plan program ve vizyon lazım. Bunların hepsi bizde var. Turizmi siyasetin üzerinde bir alan olarak görüyoruz.


Turizmde sürdürülebilirlik çok önemli, deniz, kum ve güneşin yanına tamamlayıcı unsur olan tarih, inanç, kültür ve folklörü de eklemeliyiz. 2023 hedefimiz doğrultusunda ürünümüzden pazarlarımıza kadar çeşitlendirme ve farklılaştırmaya önem vermeliyiz. Çünkü 50 milyon turist 50 milyar dolar turizm geliri gibi 2023 yılı hedeflerimiz çok çalışmamızı gerektiriyor.

 

Diğer yandan Türk turizminin birkaç problemi ve yapması gereken unsurları var. Kamu-özel sektör işbirliği, yatırımcıların önündeki engellerin kaldırılması, tanıtımı tek çatı altında toplaması, turizmin ülke geneline yayılması, turizmi çeşitlendirmesi, dijital olanakların kullanılması, markalaşmaya odaklanılması  vs. Bu noktada sektörün esas oyuncu olmasını sağlamak durumundayız.

Yapacağımız önemli girişimlerden biri de sektörün bilgi ve tecrübe birikimini desteklemektir.

Sektörün önemli isimleri ile görüşüyoruz ve hep söylüyoruz. AKTOB, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi ile bir Türk Turizmi Enstitüsü kuracağız. Ortak akıl toplantılarını düzenlemeye devam edeceğiz. Halkına milletine uzak yöneticilerle ve yönetim anlayışı ile gidilemez. Bizim Antalya’da 20 milyon turist hedefimiz varsa kafa kafaya verip söz hakkına saygı duyarak sorunları ve çözümleri konuşmalıyız.”

19.07.2017
TÜM HABERLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ
TR
...
antalya haber