Site İçi Arama

BAKAN KURTULMUŞ TURİZM GERGİNLİKLERİ AZALTABİLİR

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Antalya`da düzenlenen Turizm Sektörü Değerlendirme toplantısında konuştu.

BAKAN KURTULMUŞ TURİZM GERGİNLİKLERİ AZALTABİLİR

Turizm ve kültür alanı barış projesi olarak da kullanılabilir diyen Bakan Kurtulmuş

TURİZM, GERGİNLİKLERİ AZALTABİLİR

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Antalya'da düzenlenen Turizm Sektörü Değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada turizmin küresel rolüne bir kez daha vurgu yaptı.

 

Turizmin gücü gerginlikleri azaltmanın anahtarıdır

 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Antalya'da Akra Barut otelde düzenlenen Turizm Sektörü Değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, son dönemde Avrupa'da Türkiye karşıtı bir dil kullanıldığını ancak amaçlarının bundan sonraki süreçte kültür ve turizm alanındaki gücümüzün, bu türbülansların, gerginliklerin ortadan kaldırılması için bir manivela olarak kullanabilme becerisini ortaya koyabileceklerin söyledi.

 

Bölgedeki gelişmelerden Türkiye turizminin de etkilendiğini dile getiren Bakan Kurtulmuş, "Bölge dışındaki bazı gelişmeler de turizmi etkiliyor. Son zamanlarda Avrupa kıtasında bazı siyaset çevrelerini etkisi altında bırakan yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı, Türkiye düşmanlığı ve bunun somuta indirgenmiş şekli olan Erdoğan düşmanlığı ne yazık ki bir takım negatif algıların Avrupa'da oluşmasına vesile oluyor. Artan aşırı ırkçı ve Neonazi baskılar nedeniyle Avrupa'nın makul mutedil merkez siyasetçilerinin de Türkiye karşıtı bir dili kullandıklarını görüyoruz. Amacımız bundan sonraki süreçte kültür ve turizm alanındaki gücümüzü bu türbülansların ortadan kaldırılması, gerginliklerin ortadan kaldırılması için bir manivela olarak kullanabilme becerisini ortaya koyabilmektir" dedi.Kültür ve turizm alanındaki gücümüzü kullanacağız


Kültür ve turizm alanını çatışmanın bir alanı değil, gerginliklerin sulh ve selamet içinde çözülebilmesi için ülke ve kültürleri birleştirecek önemli bir imkan olarak gördüklerini vurgulayan Bakan Kurtulmuş, "Bu anlamda kültür ve turizm alanındaki gücümüzü arttırarak bunu da Türkiye'nin siyasi ve ekonomik sorunlarını çözmek, uluslararası alandaki gerginlikleri azaltmak için bir imkan olarak görüyoruz. Turizm ve kültür alanı barış projesi olarak da kullanılabilir, hükümet olarak, bakanlık olarak bu alanı, gerginliklerin azaltılması barış projesi olarak ortaya koyabilmektir" diye konuştu.


"Türkiye'de turizm sektörü büyük bir potansiyele ulaşmıştır. 2015-2016 döneminde yaşanılan krizler, önce Rusya ile yaşanan uçak krizi, küresel ekonomik ve siyasi gelişmelerin Türkiye üzerindeki etkileri, Avrupa'da bazı ülkeleriyle yaşadığımız sıkıntılar, Türkiye turizmini ciddi şekilde etkilemişti” diyen Bakan Kurtulmuş, bu kriz döneminin yaşanmış olmasına rağmen sektörün dayanıklılığını ortaya koyduğunu ve sıkı bir mücadeleyle önemli mesafeler alındığını vurgulayarak şunları söyledi: “Mayıs 2016'daki rakama göre, turizm istatistiklerinde yüzde 16'lık artış söz konusudur. 2017 yılının ilk 5 ayında artış yüzde 5.5'dur. Antalya bölgesi için ilk 7 ayda, yüzde 60 artış göstermiştir. Antalya'da geçen yılın temmuz ayına göre bu yıl yüzde 76 artış oldu. Ocak-mayıs döneminde Rus turist istatistiği ise yüzde 571 gibi son derece önemli bir gelişmeyi ortaya koyuyor. Sektörün dayanıklılığı ile bu türbülansı aştık, aşmaya devam edeceğiz"

 

Turizm diplomasinin önemli bir aracıdır

 

Türkiye'nin dünyaya tanıtılması açısından turizmin önemli bir araç olduğunu işaret eden Bakan Kurtulmuş, "Türkiye'nin diplomasinin önemli araçlarından biri olarak turizm ve kültürden daha fazla istifade etmelidir. Türkiye'nin hem kültürü hem de turistik zenginliklerini dünya ile buluşturmayı sağlayacağız. Bu toprakların büyük bir özelliği var. Türkiye, Asya, Avrupa, Akdeniz, Karadeniz, Balkan, Orta Doğu ülkesi özelliği taşıyor. Bütün bu farklı özellikleriyle dünyanın bütün ülkelerindeki turistlere açılabilecek, kültürel ilişkilerini zenginleştirebilecek potansiyele sahibiz. Türkiye açısından büyük hedefler ortaya koymak zorundadır. Bu güzellikleri, bu değerleri dünyanın bir çok turistlerine açmak, Türkiye dünyanın bir çok yerine tanıtım atağıyla bunu bir şekilde ülkemizin lehine çevirmek zorundayız" dedi.


"FETÖ ve onunla irtibatlı bulunan bütün Türkiye düşmanı bütün çevreler uluslararası alanda Türkiye ile ilgili olumsuz algılar oluşturmaya çalışıyor" diyen Bakan Kurtulmuş konuşmasına şöyle devam etti:

"Turizm sektörünün önemli hedeflerini ortaya koyarak büyük ataklar gerçekleştireceğiz. 2023 yılındaki 50 milyon turist 50 milyar dolar hedefimizi belirtmek istiyorum. Bu da sektörümüze önemli bir ivme kazandıracaktır. Hem de pazar ve ürün çeşitlemesi yapmalıyız. Çin, Hindistan'a turist çekme seferberliği içinde olacağız. Türkiye plaj, deniz, kum turizmi değil çok faklı alanlarda potansiyeli var. Kış turizminin Türkiye'de desteklenmesi yayla, inanç, kaplıca, sağlık turizmini çok daha ileriye noktaya götürülmesi gerekir."

26.07.2017
TÜM HABERLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ
TR
...
antalya haber