Site İçi Arama

RUSYA`DA GELİRLER ERİYOR

Ekonomisi iki yıldır gerileme içinde olan Rusya’da, kişilerin reel ücretleri % 11 dolayında azaldı.

RUSYA`DA GELİRLER ERİYOR

Turizmdatabank’ın Rosstat’dan derlediği verilere göre Rusya’da reel ücretlerdeki azalma, son 16 yılın en kötü seviyesinde bulunuyor.

 

Ekonomi bakanlığının verilerine göre Ekim ayında, reel ücretler son bir yılda % 10,9 düştü.

Bu oranda bir düşüş 1999’dan beri kaydedilmemişti.

 

Reel ücretlerdeki düşüş, artan fiyatlar, azalan kamu destek ve ödemeleri aynı zamanda perakende ticaret hacmini de daralttı. Verilere göre % 11,7 düşen perakende ticaret hacmi son 20 yılın en kötü gerilemesini yaşadı.

 

Diğer yandan Sberbank tarafından açıklanan anket sonuçlarına göre, orta gelirli sınıfta yaşayanların % 45’i gıda için daha az harcama yapabileceğini belirtirken % 39’u da giyim ve ayakkabı harcamasını azaltacağını, % 36’sı ise bütün harcamalarını azaltacağını söyledi.

 

Öte yandan, harcamalarını azaltma eğiliminde olan Rusların oranı % 60. Tasarruf yapacak olanların % 12’si bunu seyahate yönelik harcamalarla gerçekleştireceğini belirtiyor. Tasarrufta ikinci sırayı % 8 ile gıda harcamaları izliyor. Yüzde 16’lık kesim ise durumunu değiştirmeyecek.

 

Rusların 2015’te satınalma gücünün % 20 dolayında azaldığını ortaya koyan çalışmalar ise bu durumun 2017’den önce iyileşmeyeceğini ileri sürüyorlar. Enflasyonun % 12 dolayında kalacağını tahmin eden umanlar, reel ücret ve gelirlerdeki erimenin süreceğini, ülkedeki yoksul sayısının % 20 civarında artacağını belirtiyorlar.

 

Türk operatörlere baskı artıyor

Diğer yandan Rusya'da faaliyette olan turoperatörlerimize ekonomik baskılar da artıyor. Rusya'nın önde gelen operatörlerinden Natalie Tour, RATA nezdinde girişimlerde bulunarak; Anex Tour, Coral Travel ve Sunmar için anti damping soruşturması açılmasını talep etti.

Rusya basınında yer alan bazı haberlere göre ise anti damping soruşturması talebinin yanında ülkedeki seyahat acentesi dükkanlarında, bu operatörlerin satışlarının durdururlması da isteniyor.

Bu arada, Avrupa'dan ve Rusya'dan aldığı ziyaretçi sayısını arttımayı hedefleyen İsrail Turizm Bakanlığı, Aralık ayı başında yaptığı açıklamada Eilat Havalimanı'na yolcu getiren hava yolu şirketlerine yolcu başına 45 euro teşvik vereceğini açıkladı.

 

RUSYA PAZARI ANALİZLERİ ARAŞTIRMA BÖLÜMÜNDEN GÖRÜLEBİLİR

02.12.2015
TÜM HABERLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ
TR
...
antalya haber