Site İçi Arama

RUSYA TURİZMİNDE ÖNEMLİ DÜZENLEME

Rusya seyahat endüstrisi birliği (PCT), tur operatörleri ile havayollarının sorumlulukların ayırmayı önerdi.

RUSYA TURİZMİNDE ÖNEMLİ DÜZENLEME

PCT Sekreteri Irina Tyurina  açıklamasında Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği'nin (PCT) tur operatörlerinin ve havayollarının sorumluluğunu ayıran bir yasa tasarısı hazırladığını söyledi.

 

Avia iflasında yaşananları da göz önüne alan tasarı ile amaç; paket turlar da dahil tur operatörlerinin ve havayollarının sorumluluk alanlarının açık bir şekilde tarif etek şeklinde açıklandı.

Hava taşımacılığı dahil; hali hazırda, tur paketindeki tüm hizmetlerin sorumluluğu tur operatörü tarafından karşılanıyor. Ancak fiiliyatta esas muhatabın operatör olmasına rağmen tüm sorunlar charter firmsı ile çözülmek durumunda.

 

Rusya kanunlarında hava taşımacılığı içeriğinde bu ayrımların olmadığını belirten Tyurina, esasın düzenli-tarifeli seferler düzenleme üzerine kurulduğunu, charterin ise bir müşteri mantığı ile ele alındığını söyledi.

 

Bu yüzden havacılık kanununa "turistik charter" konsepti eklenerek, sorumluluğun esas firmalara yönelmesi hedeflendi.

 

Tasarı, bir charter operasyonunun başarısız olması durumunda, esas havayolu şirketinin yolcuya dönüş bileti sağlamasını şart koşuyor. Yani bir chartercinin iflası durumunda, ödenmemiş bir uçuştan dolayı yolcuların geri dönüşü finansal garantiye alınacak. Taşıyıcı yolculara, kriz durumlarında kiminle ve nasıl geri dönebileceğini bildirmek durumuna olacak.

 

Tasarıya göre yolcu taşımacılığı için de özel bir fon oluşturulması öngörülüyor. Fonları havayolunun iflas etmesi ile bağlantılı olarak sorun yaşayan yolcular için hava taşımacılığı hizmetleri veya tazminat verilmesi için harcanabilecek.

 

Ayrıca, tur operatörlerine, havayolu ile ilgili sorunlar nedeniyle turistik ürünlerin satışı için bir sözleşme kapsamında, hizmet sunmanın imkânsızlığı konusunda, derhal turisti bilgilendirmek zorunluluğu da getirilecek.

 

PCT, söz konusu tasarının Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı'na, Rosturizm'e, Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Odası'na ve Kamu Dairesi'ne gönderildiğini söyledi.

24.10.2017
TÜM HABERLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ
TR
...
antalya haber