Site İçi Arama

MEDVEDEV: BİR RESORT DESTİNASYONU YARATAMAYIZ

Rusya başbakanı Medvedev, doğal nedenler ve altyapı yetersizliklerine dikkat çekerken, devletin turizm işine girmesinin doğru olmadığını söyledi

MEDVEDEV: BİR RESORT DESTİNASYONU YARATAMAYIZ

Rusya içinde bir resort destinasyonu yaratamayız diyen Medvedev:

DEVLETİN TURİZM İŞİNE GİRMESİ DOĞRU DEĞİL

 

Rusya başbakanı Medvedev, doğal nedenler ve altyapı yetersizliklerine dikkat çekerken, devletin turizm işine girmesinin doğru olmadığını söyledi

 

Rusya Soçi’de yurtiçi pazarı desteklemek ve geliştirme için başbakan Medvedev’in liderliğinde bir toplantı yapıldı.

 

Toplantıda kültür bakanı Vladimir Medina, ulaştırma bakanı Maxim Sokolov, federal turizm ajansı başkanı Oleg Safonov, ATOR yöneticisi Maya Lomidze ve NTK, Biblio Globus gibi bazı operatörler, uzman ve yetkililer katıldı.

 

Devlet, şirket kurmamalı

 

Rusya iç pazarının fiili durumunun değerlendirildiği toplantıda konuşan Medvedev, zor koşullar altında çalışan şirketlere destek için çalışmalar yapıldığını ve düzenlemelerin yakın zamanda devreye sokulacağını vurguladı.

 

Öte yandan iç turizmde büyüme için bir kamu girişimi oluşturulması fikrine Medvedev’in destek vermediği de belirtiliyor. Medvedev, buna gerekçe olarak yaşanan sorunların daha iyi anlaşılması için kamu girişiminden ziyade özel şirketlere ihtiyaç olmasını dile getirdi.

 

İç pazar projelerine destek ve KDV sıfırlaması

 

Toplantıya getirilen öneriler konusunda tam bir uzlaşma çıkmazken ulaştırma bakanı verilen desteklerin 2015 seviyesinde olacağını, öncelikle neler yapabildiklerini görmek istediklerini vurguladı.

Halihazırda bakanlık 4,3 milyar Ruble’nin uzak doğu gibi pazarlara sunulacağını, 100 milyon Ruble’nin Golden Ring projesine ayrılacağını ve 500 milyon Ruble’nin de demiryolu ulaştırmasına yönelik projeye ayrılacağını belirtti.

Bakanlı ayrıca, işin talep ayağında ise uçak biletlerinde KDV’nin sıfırlanmasının canlanma getireceğini vurguladı.

 

 

Operatörler desteklenecek

 

Kültür bakanı Vladimir Medina ise öneri olarak en büyüğü 2 milyon Ruble olmak üzere turoperatörlerine toplamda 2,765 milyar Ruble destek planladıklarını söylerken, federal bütçeden ayrılacak desteklerin bölgesel önceliklere göre dağıtılacağına dikkat çekti.

 

İç pazara yönelik tur ve tatil projeleri içinde Silver Ring of Russia, Russian estate, Silk Road, Tea Road, Trans-Siberian ve Eastern Wheel gibi yeni ürünlerin satışı da desteklenecek.

 

50 milyonluk iç pazar

 

Rusya’da yurtiçi pazarda ulaşılan seviyeyi de değerlendiren bakanlık, 2015’de 50 milyon dolayında insanın seyahat ettiğini bunu artırılması için desteklere ve bölgesel önceliklere ihtiyaç olduğuna da vurgu yaptı.

 

Modernizasyon ve ürün yenileme

 

Diğer yandan Rusya iç pazarında yetersizlikler olduğuna da vurgu yapan başbakan Medvedev, bu anlamda ciddi bir modernizasyon yapılması gerektiğini ortaya koydu.

Öte yandan Rusya’da doğası gereği bir sahil turizmi yaratılamayacağını da bildiklerini ifade eden Medvedev, kaplıca, spa gibi ürünlerin yanında çok fazla değeri bulunan ülkede yeni turistik ürünlerin artırılması gerektiğinin altını çizdi.

TÜM HABERLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ
TR
...
antalya haber