Site İçi Arama

TÜRKİYE-RUSYA KRİZİ KRONOLOJİ

Turizmdatabank, 24 Kasım 2015'ten bu güne Rusya ile yaşanan kriz ve turizme yansımalarının ana başlıkları aşağıda özetlemektedir.

 

24 KASIM SALI

Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde bir Rus savaş uçağının bütün uyarılara karşın hava sahası ihlali gerçekleştirince düşürüldüğünü açıkladı.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus uçağının düşürülmesinin iki ülke arasındaki ilişkilerde ciddi sonuçlar doğuracağını söyledi ve Türkiye’nin “teröristleri desteklediğini ve IŞİD’in petrol ticaretinde rol oynadığını” söyledi. Putin, “Sırtımızdan bıçaklandık” dedi.

 

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Rus vatandaşlarına Türkiye’ye gitmemelerini tavsiye etti.

Rusya Federal Turizm Ajansı, Dışişleri Bakanlığı’nın; Türkiye’deki terör tehdidi ve Türkiye’deki Rus ziyaretçilerin güvenliğinin sağlanmasına yönelik yaptığı değerlendirmeye dayanarak, turoperatörleri ve seyahat acentelerinden Türkiye operasyonlarını askıya almaları tavsiyesinde bulundu.

Rus turizm şirketi Natali Tours Türkiye’ye turlarını iptal ettiğini açıklayan ilk şirket oldu.

 

Rusya Genelkurmay Başkanı Türkiye ile bütün askeri diyaloğun kesildiğini açıkladı. 

 

 

25 KASIM ÇARŞAMBA

Erdoğan ve Obama telefonla görüştü. İki lider de gerilimin düşürülmesi konusunda hemfikir olduklarını duyurdu.

Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada uçağın vurulduğu sırada milliyetinin bilinmediği belirtildi.

Putin, ağırlıkla hükümet yanlısı olan basın kuruluşlarının sorularını yanıtlarken Türkiye’nin radikal İslamcı militanları desteklediği iddiasında bulundu ve bir kere daha Türkiye’deki Rus turistlerin güvende olmadığını söyledi.

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Türkiye'nin "IŞİD militanlarıyla yaptığı petrol ticareti nedeniyle örgütü koruduğunu"söyledi

 

26 KASIM PERŞEMBE

Erdoğan, "Özür dilemesi gereken bir taraf varsa, bu biz değiliz. Hava sahamızı ihlal edenler özür dilemeli" dedi. Erdoğan, uçağın düşürülmesinden sonra olayla ilgili görüşmek istediği Putin'i aradığını, fakat Rusya liderinin geri dönmediğini söyledi.

Erdoğan, "Rus uçağı olduğunu bilseydik, belki uyarımızı farklı şekilde yapardık" dedi. Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı iddiaları konusunda da "Tabii ki bunlar yalan, bunlar iftira. Biz asla hiçbir terör örgütüyle ticari ilişki içinde olmadık. İddialarını kanıtlamaları gerek, kanıtlayabilirlerse ben bu makamdan ayrılırım, ispat edemezse Putin de o makam da durmasın" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rus vatandaşlarına Türkiye’ye gitmeyin uyarısında bulundu ve halen Türkiye’de olan vatandaşlarının geri dönmelerini çağrısı yaptı.

Başbakan Medvedev, Putin’in kendisine Türkiye’ye karşı yaptırımları planlaması görevi verdiğini söyledi.

Rusya göçmen dairesi bir tarım fuarı için Krasnodar isimle şehre giden 39 Türk işadamını sınır dışı edeceğini açıkladı.

Rus medyası da ilk kez, Türkiye’den mal taşıyan tırların Rusya sınırında durdurulduğu haberini geçti.

 

27 KASIM CUMA

Putin’in yardımcılarından Yuri Ushakov, gazetecilere yaptığı açıklamada Erdoğan’ın Putin ile telefonda konuşmak istediğini ancak, Putin’in Türkiye özür dileyene kadar Erdoğan ile görüşmeyeceğini söyledi.

Rusya eğitim bakanlığı bir genelgeyle ülkedeki üniversitelerin Türkiye ile işbirliklerine son vermelerini istedi. Moskova şehir meclisi yaptığı açıklamada, Türk dizilerinin yasaklanmasını gündeme getireceklerini söyledi.

 

28 KASIM CUMARTESİ

Erdoğan, "Yaşanan hadiseden dolayı gerçekten üzgünüz. Biz böyle olmasını arzu etmezdik, istemezdik ama maalesef böyle bir şey oldu. Temenni ederim ki bundan sonra böyle bir şey olmaz" dedi.

 

Putin, Türkiye’ye karşı yaptırımları onayladı.

Yaptırımların arasında bazı gıda maddelerinin ihracatı, Türk şirketlerine yönelik kısıtlamalar, Türkiye’ye turizmin durdurulması ve bazı uçak seferlerinin iptali, vizesiz seyahat uygulaması kaldırılması bulunuyor. Bunun yanında Türkiye’den gelen tırların ve Karadeniz’deki gemilerin daha sıkı bir denetime tabi tutulmasına karar verildi.

 

30 KASIM PAZARTESİ

Davutoğlu, 24 Kasım'da yaşananların sorumluluğunun Türkiye'de olmadığını, her seviyede görüşmeye açık olduklarını, ancak özür dilemeyeceklerini söyledi.

 

Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov, Rus liderin Paris İklim Değişikliği Konferansında Erdoğan ile buluşmayacağını açıkladı.

Zirvenin ardından Putin, Türkiye’nin Rus uçağını “IŞİD ve diğer terörist gruplarla yaptığı petrol ticaretini güvence altına almak için” düşürdüğünü iddia etti. Putin bu ticareti kanıtladığını öne sürdüğü yeni bilgilere ulaştıklarını belirtti.

 

 

1 ARALIK SALI

Erdoğan, "Biraz sabırlı olalım. Biz duygusal davranmayalım. Bütün bunların hepsini görelim. Eteklerde ne kadar taş varsa dökülsün, ondan sonra bizde de varsa birikmiş taşlar, biz de dökmeye başlarız" dedi.

Başbakan Medvedev, Türkiye ile ihracatı yasaklanacak malların listesini onayladı. Yaptırımlar 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak. Kararnameye göre, Rusya’ya ihracatı 1 Ocak 2016’dan itibaren resmen yasaklanan ürünler şunlar: domates, salatalık, portakal, mandalina, nektarin, elma, armut, kayısı, şeftali, erik, üzüm,çilek, kuru soğan, renkli lahana, brokoli, tuz, karanfil, tavuk ve hindi eti. Balık, kırmızı et, süt ürünleri, fındık, limon gibi ürünlerin Rusya’ya girişine herhangi bir yasak getirilmedi.

 

Rusya Tur Oparatörleri Derneği, bütün tur şirketlerinin Türkiye turlarını iptal ettiğini duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ile vize serbestisini 1 Ocak 2016’dan itibaren askıya alınacağını açıkladı.

Rusya Eğitim Bakanı, Türkiye’de değişim programıyla eğitim gören bütün üniversite öğrencilerinin en kısa zamanda Rusya’ya geri döneceğini açıkladı.

 

 

2 ARALIK ÇARŞAMBA

Moskova'da gazetecilere bir brifing veren Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoly Antonov, Türkiye'nin Suriye ve Irak'tan “çalınan petrolün” en büyük alıcısı olduğunu öne sürdü.

 

3 ARALIK PERŞEMBE

Davutoğlu, "Tansiyonu yükselten açıklamalar yapan Sayın Putin'e de buradan çağrıda bulunuyorum. Öncelikle söylem düzeyindeki tansiyonu düşürelim. Karşılıklı ithamlar yerine konuşma zemininde buluşalım” dedi.

Rusya’nın doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıması için planlanan Türk Akımı projesi resmen askıya alındı. Açıklamayı Rusya Enerji Bakanı yaptı. 

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov AGİT toplantısı için gittikleri Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da bir araya geldi. Bu görüşme, Türkiye ve Rusya arasında, 'uçak krizi' sonrası yapılan en üst düzey temas oldu.

 

6 ARALIK

 

MISIR, RUSYA’YA OCAK’TA AÇILABİLİR

Türkiye’nin Rusya seyahat pazarına kapatılmasının ardından harekete geçen Mısır, 2016 başında, Rusya’dan turist girişlerinin başlaması umuduyla çalışmalarını hızlandırdı. Mısır’ın planı; Aralı ayı sonlarına doğru, güvenlik konusunda gereken önlemleri aldıktan ve bazı teşvikleri sağladıktan sonra Rusya’dan turist çekmeye, Ocak ayı ile birlikte başlamak. Ülke İngiltere pazarının da açılmasını bekliyor.

 

8 ARALIK

 

Akkuyu nükleer santrali ve Türk Akımı doğalgaz boru hattı projelerinin durdurulacağı veya askıya alınacağı haberleri yapıldı. Ancak yalanlandı.

9 ARALIK

 

MEDVEDEV: TÜRKİYE’NİN ALTERNATİFİ YOK

Rusya başbakanı Dmitry Medvedev “Tatil beldelerimiz Türkiye’de sunulan hizmete göre çok yetersiz, altyapı SSCB döneminden kalma. Soçi, Anapa, Gelendzhik gibi yerlerde yeni yatırımlarımız var ama henüz yeterli değil” dedi.

11 ARALIK

Rusya, Mısır’daki havalimanlarının güvenlik durumlarının denetlenmesi işlemlerinin sona erdiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich, bundan sonra hazırlanacak teknik rapora göre, Mısır uçuşlarının yeniden başlatılmasına yönelik kararın alınabileceğini vurguladı.

14 ARALIK

 

Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıklarına gönderilen yazıyla, TSK personelinin yurt dışı seyahatlerinde bazı düzenlemelere gidildi. Gönderilen emir yazısıyla TSK personelinin yurt dışı seyahatlerinde Rusya'ya gitmeleri yasaklandı.

 

17 ARALIK

 

Rusya’da faaliyet gösteren 4 Türk bankası ile 20 Rus bankası şubelerine kara para aklama incelemesi yapıldı.

 

30-31 ARALIK

 

 

RUSYA’DAN OPERATÖRLERE YASAK

 

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Türkiye'ye yönelik ek yaptırım kararını imzaladı.

 

Rus hükümeti yaptığı açıklamada 1 Ocak'tan itibaren Türk şirketlerinin devlet ve belediyelerin ihtiyaçlarına yönelik olarak inşaat, turizm, otel işletmeciliği ve hizmetleri alanında çalışmasını yasaklayacağını duyurdu.

 

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) tarafından yapılan 30 Aralık 2015 tarihli açıklamada, ulusal güvenlik ve Rus vatandaşlarının korunmasına yönelik yasa ve kararlar çerçevesinde, Türkiye’ye karşı alınması gereken önlemlere atıfta bulunularak, yetkili tur operatörleri listesinin düzenlendiği vurgulandı.

 

Buna göre OTI Holding, Pegas Touristik ve Anex Tour ve bağlı şirketlerinin lisansları iptal edildi.

 

6 OCAK 2016

 

Rusya içinde bir resort destinasyonu yaratamayız diyen Medvedev:

DEVLETİN TURİZM İŞİNE GİRMESİ DOĞRU DEĞİL

 

Rusya başbakanı Medvedev, doğal nedenler ve altyapı yetersizliklerine dikkat çekerken, Türkiye ve Mısır’ın kapatılmasından sonra, iç pazarın geliştirilmesi için devletin bir turizm şirketi kurmasını isteyen turizmcilere, devletin turizm işine girmesinin doğru olmadığını söyledi

 

 

11 OCAK 2016

 

Rusya’daki tur operatörlerimiz belgeleri teslim etti

Operasyon için karar bekleniyor

 

Türkiye ile veya Türk kurucularla bir bağlantıları bulunmadığını kanıtlamaları halinde yeniden faaliyete başlayabilecekleri belirtilen turoperatörlerinden Anex, Pegas ve Coral’in gereken belgeleri teslim ettikleri belirtildi.

RUSYA PAZARI ANALİZLERİ

E-BÜLTEN ABONELİĞİ
174TR
...
antalya haber