ABD’den Türkiye’ye gelen yaptırım kararı ne söylüyor?

ABD, Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında yaptırımı uygulanacağını açıkladı.

Yaptırım listesinde Savunma Sanayii Başkanlığı, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit, Savunma Sanayii Başkanlığı Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığından Serhat Gençoğlu ve Mustafa Alper Deniz bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Türkiye’nin dik duruşunu herhangi bir ülkenin yaptırım kararı etkileyemez” dedi. Dışişleri Bakanlığı, “ABD’yi bugün açıklanan bu haksız yaptırım kararını gözden geçirmeye ve bu vahim yanlıştan bir an evvel geri dönmeye davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye’yi ABD ile koordineli olarak S-400 sorununu çözmeye çağırıyorum” dedi.

Yaptırımın arkasından kurlar ani değişim oldu mu?

Bu hafta dolar/TL kurlarında 7,86 ile 7,94 bandı hakimdi. Dün akşam saatlerinde gelen ABD’nin Türkiye’ye yaptırım kararından ciddiye alınacak bir sonuç çıkmadı. Karardan önce 7,89 düzeyindeki dolar/TL, karar sonrasında ilk tepki olarak 7,86 seviyesine çekildi ve bu sabah saatlerine kadar buralarda dengelendi. 

Leave a Reply