AİR EUROPA 14 MİLYON CEZA ALDI

Yüksek sübvansiyon kazanmak için

Globalia’nın havayolu şirketi, iddiaya göre; yüksek bir sübvansiyon kazanmak için Kanarya Adaları, Balear Adaları, Ceuta ve Melilla sakinleri için bilet satış fiyatlarını şişirmişti.bŞirket, Yüksek Mahkeme tarafından dolandırıcılıktan 14 milyonu iade etmeye mahkum edildi.

İspanya Yüksek Mahkemesi kararı

Air Europa havayolu, İspanya Yüksek Mahkemesi tarafından, ikamet edenlerin sertifikalarında dolandırıcılık olarak bilinen şey için Devlete yaklaşık 14 milyon avroyu iade etmeye mahkum edildi.
Ocak 2009 ile Eylül 2010 arasında havayolu, Kalkınma Bakanlığı’na Kanarya Adaları, Balear Adaları, Ceuta ve Melilla sakinlerinden fiilen alınan fiyattan daha yüksek bir fiyat bildirmişti; Bu şekilde, seyahatlerin sübvanse edilen kısmını (o zaman, fiyatın %50’si) kapsayan Devletten daha fazla para aldı.

Zaten 2017’de Ulusal Mahkemenin bir kararı, Globalia grubunun havayolunun Fomento’ya “her bilette görünenden daha yüksek uygun miktarlar” beyan ettiğini kabul etti. Bu nedenle, İdare Air Europa’yı satış verilerini tahrif etmekle suçladı. şirket, sübvansiyonlu biletleri beyan ettiğinden daha düşük fiyatlarla satmış ve hak ettiğinden daha yüksek bir devlet ikramiyesini cebe indirmişti.

Leave a Reply