AVRUPA HAVALİMANLARI OMİCRON ETKİSİNDE

Avrupada havayolcu trafiği düştü.

Avrupa havalimanı ticaret kuruluşu ACI Europe yaptığı açıklamada, Omicron varyantının Avrupa havalimanlarının işletimi üzerindeki etkisinin önemli olduğunu söyledi. Kuruluş, Omicron varyantının Avrupa yolcu trafiği üzerindeki etkisine ilişkin ön verileri yayınladı. Omicron varyantı hakkında ilk raporu (24 Kasım) takip eden üç haftalık dönemde, Avrupa havalimanlarındaki yolcu trafiğinin yüzde 20 düştü.

Koltuk dolulukları

Ancak, yıl sonu tatil sezonunun başlangıcına denk gelen geçen hafta, yolcu trafiği bir önceki haftaya göre yüzde 9 arttı ve doluluk oranları 2 puan artarak yüzde 56 oldu.

ACI Avrupa genel müdürü Olivier Jankovec’e göre, Güney Afrika’ya uçuş yasakları ve birçok hükümet tarafından diğer pazarlarda – Avrupa dahil olmak üzere – uygulanan düzensiz seyahat kısıtlamalarının geçtiğimiz haftalarda trafik seviyelerini doğrudan etkilemesi şaşırtıcı değil. İş seyahati gerileyen ilk kişi oldu, bunu aşırı belirsizlik ve hem seyahat hem de yerel yaşam üzerinde daha fazla kısıtlama olasılığı göz önüne alındığında eğlence seyahati takip ediyor.

Büyüme tahminleri düştü

Geçen haftaki veriler, Avrupalıların Noel için bir araya gelmeyi ve sevdikleriyle yeniden bir araya gelmeyi canı çektiğinden, yalnızca “aile ve akraba ziyareti” seyahatinin şimdilik bir şekilde ayakta kaldığını gösteriyor. ACI Europe ayrıca, geçtiğimiz haftalarda ve yılın geri kalanında yolcu trafiğindeki toparlanma dinamiğinin tersine dönmesinin, 2021’in Avrupa havalimanı ağı için yolcu trafiğinde önceki yıla göre yüzde -60’lık tahmininin altında kalacağı anlamına geldiği konusunda uyardı. pandemi (2019) ciltleri.

Avrupa’nın en iyi 5 havalimanıAvrupa’nın beş büyük havalimanında yolcu trafiği Ekim’deki yüzde -45,6’dan Kasım’da 41,6 azaldı. İstanbul (yüzde -30,4) Avrupa’nın en yoğun havalimanı olurken, Londra-Heathrow (yüzde -50,8) Mayıs 2020’den bu yana ilk kez beşinci sırada üst lige yeniden katıldı. Paris-CDG (yüzde -40,8) ikinci olurken, onu Madrid (yüzde -35) ve Amsterdam-Schiphol (yüzde -41,8) izledi. Frankfurt (yüzde -42,8) ilk 5 ligine giremedi ancak altıncı sırada yer aldı.


Leave a Reply