ERİŞİLEBİLİR TURİZMDE LÜKSEMBURG BAŞTA

The Acces City

Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen ve Avrupa’dan toplam 40 şehir katıldığı Erişilebilir turizm şehirleri (The Acces City) yarışmasında Lüksemburg Şehri erişilebilirliği bir öncelik haline getirdi. Erişilebilir Şehir Ödülü 2022 için Avrupa Komisyonu 40 başvuru aldı. Finlandiya’nın başkenti Helsinki ikinci, Barselona üçüncü oldu.

Şehir erişilebilirliği


Avrupa Komisyonu’na göre, Lüksemburg Şehri erişilebilirliği bir öncelik haline getirdi. Engelliler de dahil olmak üzere herkesin erişimini kolaylaştırmak için ‘Herkes için Tasarım’ yaklaşımını izliyor. Rampalarla donatılmış alçak tabanlı otobüsler şehrin her yerinde mevcut otobüslerde ve otobüs duraklarında görsel ve işitsel anonsların yanı sıra.

Jüri, Lüksemburg Şehri’nin, planlanan önlemlerin istenen etkiye sahip olduğundan emin olmak için bir tür engeli olan vatandaşlarına düzenli olarak danışmasını da takdir etti.

Ayrıca, şehir, önemli Kent Konseyi toplantılarını konuşma dili ve transkripsiyona ek olarak işaret dilinde sunarak siyasi karar bilgilerini herkes için erişilebilir kılıyor.

Önceki ödüllerin kazanan şehirler


2021, Jönköping (İsveç)

2020, Varşova (Polonya)

2019, Breda (Hollanda)

2018, Lyon (Fransa)

2017, Chester (Birleşik Krallık)

2016, Milano (İtalya)

2015, Boras (İsveç)

2014, Göteborg (İsveç)

2013, Berlin (Almanya)

2012, Salzburg (Avusturya)

2011, Ávila (İspanya)

Leave a Reply