ERNST & YOUNG TURİZM İÇİN NE DEDİ?

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi Ernst & Young (EY), Türkiye’nin turizm ve konaklama piyasasına ilişkin hazırladığı ‘Turizm Sektörü Değerlendirmesi 2021’ raporunun sonuçlarını açıkladı.

Pandemide turizmin borcu ne oldu?

Rapora göre; salgının etkisini arttırmasıyla birlikte turizm sektöründe finansal borçların yönetimi zorlaştı. Turizm sektörü borç yükünün 16 milyar dolara ulaştığının belirtildiği raporda, sektörün bu borç yükünü kendi öz kaynaklarından karşılamasının güç göründüğü ve finansal destek gerekebileceği ifade ediliyor.

Raporda; salgının gidişatına bağlı olarak turizm sektörünün 2019 ve öncesi seviyesindeki durumuna 2023 yılından önce gelemeyeceği öngörülüyor.

Pandemide turizmde neler değişti?

Pandemi döneminde kişilerin tatil tercihlerinde bireysel etkinlikler yönünde eğilimin arttığını belirten rapor; Her şey dâhil yerine kamp yapma, karavan kiralama, denize erişimi olan ev kiralama, tekne kiralama ve butik otellerden yana tercihlerin öne çıktığı tekrarladı.

Bu vb eğilimlerin Türkiye için bir fırsat oluşturduğunu vurgulayan şirket ulaşımda Türkiye’de uçak yolculuğu yerine, araç kiralamanın daha çok tercih edilme eğiliminde olduğunu yineledi.

RAPOR

Bir cevap yazın