IATA, 27 milyon yolcuda 1 Covid vakıası tespit etti?

IATA’ya göre uçaklarda Covid bulaşma riski yok mu?

Uluslararası Havayolu Taşımacıları Birliği (IATA) tarafından yayınlanan araştırmaya göre, 2020’nin başından bu yana ve yaklaşık 1,2 milyar uçak yolcusu seyahat etti. Bu trafikle ilişkili olduğu düşünülen yalnızca 44 koronavirüs (Covid-19) vakası olduğu ortaya kondu.

Uçakta Covid bulaşma riski ne?

IATA’nın Tıbbi Danışmanı Dr. David Powell, “Uçaktayken bir yolcunun COVID-19’a yakalanma riski çok düşük görünüyor” dedi.

Ona göre 1,2 milyar yolcu arasında yalnızca 44 potansiyel bulaşma vakası tespit edildi, bu her 27 milyon yolcuda için 1 vakıa anlamına geliyor

Gerçekte havada Covid Vakıası kaç olabilir?

Diğer yandan bulunan bu 44 vakıa sayısının eksik bir tahmin olabileceğini bildiklerini ancak vakaların yüzde 90’ı bildirilmemiş olsa bile, bunun her 2,7 milyon yolcu için 1 vaka olacağın söyleyen Powell, “Bu rakamların son derece güven verici olduğunu düşünüyoruz ”dedi.

Uçakta Covid bulaşma oranı neden düşük?

Rakamların neden bu kadar düşük olduğuna dair yeni bilgilerin; Airbus, Boeing ve Embraer tarafından, her bir üretici tarafından kendi uçaklarında yürütülen ayrı hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) araştırmasının ortak sonuçlrından geldiği vurgulandı.

Böylece; uçak hava akımı sistemlerinin, virüslerin yayılmasını sınırlayarak kabindeki parçacıkların hareketini kontrol ettiği ileri sürüldü.

Öte yandan simülasyonlardan elde edilen verilerin de, geçekleşen vakıa düşüklüğü ile uyumlu olduğu da ileri sürüldü.

Tüketici ne söylemişti?


Yakın zamanda yapılan bir IATA araştırması, gezginlerin % 86’sının endüstrinin Covid-19 önlemlerinin kendilerini güvende tuttuğunu ve iyi uygulandığını hissettiğini söylemişti.

% 60’ı kabin havasının hastane kadar temiz olduğunu, yine % 60’ da kabin havasının tehlikeli olduğunu söylemişti. Ve en büyük endişeleri; yanlarındaki kişiden COVID-19 kapmaktı.

Leave a Reply