İNGİLTERE PAZARINDA TÜRKİYE’NİN ŞANSI

İngiltere’den çıkışlar

İspanya, Yunanistan ve Türkiye gibi Akdeniz’deki rekabet halindeki destinasyonlar, İngiltere’den havayolu kapasitelerinde önemli artışlar kaydetti. Öte yandan Google’daki konaklama aramalarının %25’i İspanya’ya yönelikken, ana rakipler arasında seyahat etme % 10 dolayında.

İngiltere ekonomisinin iki yıllık pandeminin ardından toparlanması ve vatandaşlarının seyahat etme arzusu, sınırları dışında tatil yapma isteğini artırıyor olması İspanya tercih edilen destinasyonlarda öne çıkardı.

Türkiye etkisi

Turespaña’nın yeni yayınladığı yeni trend raporlarından toplanan verilere göre, kısıtlamaların kaldırılmasından sonra İspanya’ya yönelik aramalar büyüyor. Bu olumlu gelişmeler yanında yaz 2022 için bir dizi karanlık nokta var:

Ukrayna’nın işgalinin yarattığı belirsizliğe ek olarak, enflasyon ve faiz oranlarındaki artış nedeniyle GSYİH büyümesindeki yavaşlama. Türkiye, Yunanistan gibi rakip pazarlarda belirli bir toparlanma var.

İngiliz turistlerin rezervasyonları

Rapora göre; İngiliz turistlerin rezervasyonları son aylarda toparlanma yaşadı ve 2021 yılının aynı aylarında, Ocak ve Şubat aylarında, sırasıyla %1,460 ve %3,926 büyüme oldu.

Ayrıca, 18 Mart’tan bu yana kısıtlamaların kaldırılması, seyahat talebine yeni bir ivme kazandırdı.

Bu kapsamda İspanya, seyahat niyetleri ve güvenlik açısından yüksek notu, 2019 yılı oranlarını aşan oranları ile bu pazarda tercih edilen bir destinasyon olarak öne çıkmaya devam ediyor.

Ankete katılanların %40’ına göre İspanya, ana rakipler arasında seyahat etme konusunda yüksek düzeyde bir düşünce ve niyete sahip ve neredeyse %16’sı bir sonraki seyahatleri için favori bir destinasyon olarak burayı belirtiyor.

Rakipler arasında Yunanistan’a seyahat etme niyetindeki düşüş öne çıkarken, Portekiz ve Fransa artıyor.

Uçuş ve konaklama talebi

İtalya’da da planlanan uçuşlar pandemi öncesi seviyenin %5,2 altında, Portekiz’e uçuşlar %0,3, Yunanistan’a %24,1 ve Türkiye’ye uçuşlar %33,8’e varan oranlarda artıyor. .

İngiltere’den yapılan Google konaklama aramalarının %25’i İspanya’ya giderken ana rakipler %10’un altında.

Öte yandan İspanya’ya tarifeli uçuşlar henüz 2019 seviyelerine ulaşmamışken, Yunanistan ve Türkiye gibi Akdeniz’deki rakipler öne çıkmaya başladı.

Leave a Reply