İSPANYA OTELLERİ YERLİ MALLARA YER AYIRACAK

Balear Adaları’nda UYGULANACAK

İspanya’da Balear Adaları’ndaki turizm işletmeleri, Balear kökenli taze tarım, hayvancılık ve su ürünleri ürünlerinde en az %3, 4 veya 5 yıldızlı işletmelerde %4 ve çiftlik evlerinde %5 oranında olmasını kullanılmasını şart koştu. 1 Temmuz 2023 itibariyle tüm otel ve restoran işletmelerinin Balear menşeli ürünlerin minimum yüzdelerini garanti etmek zorunda kalacak
Bu yükümlülük, Tarım, Balıkçılık ve Gıda Bakanı Mae de Concha ve Ekonomik Model, Turizm Bakanı ile birlikte Balear Hükümeti Başkanı Francina Armengol tarafından ortaya konan yeni Turizm Yasasına dahil edilecek.

Yasanın amacı

Bu bağlamda, amacın “giderek daha ekolojik olan yerel ürünlerin bol miktarda tüketilmesini sağlamak” olduğunu vurgulandı.
Ayrıca yeni yasayla birlikte tüm yerel ürünlerin ayırt edilmesi gerekecek. Bu nedenle, Yönetim Kurulu tarafından onaylanan kanun hükmünde kararnamede zaten yer alan Balear menşeli balık veya kabuklu deniz ürünleri belirtme zorunluluğu, ayırt edici işaretler veya mühürler ile sertifikalandırılmış tüm Balear ürünlerini kapsıyor.

Leave a Reply