İspanya turizminde iflas davaları ne kadar arttı?

Derecelendirme kuruluşu Axesor’a göre, pandeminin getirdiği sıkıntılardan dolayı, 2020 kasımında otel ve restoranlarda iflas davaları 2019’a göre % 60 arttı. Abencys hukuk bürosu da turizm şirketleri arasındaki iflasların 2021 Ocak ayında artış olacağını öngörüyor.

Yapılan analizlere göre; pandeminin getirdiği sınırlamaların neden olduğu ekonomik sıkıntıların sonuçlarından en çok zarar gören sektör otel işletmeciliği.

Kaç turizmci iflasın eşiğinde?

 
Axesor Business Radar, Kasım ayı sonuçlarına göre; bar, restoran ve otellerde iflas işlemleri, 2019’a göre % 60’lık bir artış gösterdi. Dava sayıları 2020’de şu ana kadar toplam 369’a yükseldi ve turizm iflaslarda dördüncü sıraya çıktı.

Başını 816 adetle ticaret sektörünün çektiği iflas kara listesinde; inşaatta ise 591 adet iflas süreci işliyor.

Konaklamanın ciro kaybı ne oldu?

İspanya Ağırlama Endüstrisi’ne göre bu sektörün cirosunda % 50 düşüş var. Önceki yıla göre yaklaşık 67 milyar Avro daha az ciro yapan sektördeki tesislerin % 34’ünde, istihdamın % 25’ine denk düşen 400 bin kişinin isini kaybettiği hesaplanıyor.

Abencys hukuk bürosu da rakamların; otelcilikte veya turizmde olduğu gibi hizmet sektöründe, gelecek aylarda hala çok umut verici olmadığını, İspanya ekonomisi için büyük önem taşıyan sektörlerde iflas davalarının sayısında önemli bir artış öngördüklerini açıkladı.

Leave a Reply