ÖZETLE FTI SÜRECİ

Mayıs 2024 sonunda, FTI Touristik’in  1 milyar Dolarlık borcunun bir kısmı için Kamu Yönetimi ile anlaşamayınca iflas etmişti. FTI, tüm destinasyonlara yolcu göndermeyi askıya aldı.  Bunun Thomas Cook’un 2019’daki iflasından daha az zararlı olduğunu düşünüldü.

3 Haziran Pazartesi: FTI iflasını açıkladı

FTI, tüm destinasyonlara yolcu göndermeyi askıya aldı.  Bunun Thomas Cook’un 2019’daki iflasından daha az zararlı olduğunu düşünüldü.

4 Haziran Salı: Sigorta şirketleri devreye girdi. FTI’nin Grup batmayacak kadar büyük olduğu ve bu yüzden uyarılar dikkate alınmadı.: acenteleri ve tur operatörlerinin ön ödemeler konusunda artan bir baskı altında olduğunu  gerçeği.

Meeting Point Otelleri iflas edecek mi?
FTI’nin iflasının, bağımsız olmasına rağmen hepsi aynı sahibine ait olan Grubun geri kalan şirketleri açısından hayalci yaklaşımlar var. Otel zinciri Meeting Point Hotel Management’ta da olan budur. Herhangi bir otele sahip olmadığı için, kira ödemeyi bıraktığında ve mülk sahipleri diğerleriyle müzakereleri kapattığında her şey büyük ihtimalle kağıttan ev gibi çökecek, benzetmeri yapılıyor.

5 Haziran Çarşamba: Otelcilere garanti?

FTI Grubu, 5 Haziran günü, sözleşme yaptığı otelcilere, tüm turist paketlerinin bir koruma fonu olan Alman Seyahat Koruma Fonu, Deutsche Reisesicherungsfonds (DRSF) kapsamında olduğunu doğrudan doğrulayan bir mektup gönderdi. Reisesicherungsfonds (DRSF) veya Alman Seyahat Güvenliği Fonu, Thomas Cook’un 2019’da iflasının ardından oluşturulmuştu.

FTI Touristik GmbH’nin çalışanının maaş ve ücretlerinin en az iki ay daha aktif kalacak. Ağustos ayı sonuna kadar garanti altına alınacak.

Tüm FTI gezileri 5 Temmuz 2024’e kadar iptal edildi.

Karar, satış markası 5vorFlug ve BigXtra Touristik GmbH olan FTI Touristik GmbH aracılığıyla yapılan tüm seyahat rezervasyonlarını etkileyecek.