KAPADOKYA’YA LÜKS TURİST TRENİ

Kapadokya’ya lüks turist treni geliyor

Turist treni Kapadokya Ekspresi’in faaliyeti Şubat 2022’de başlıyor

Eylül ayında, demiryolu turizmi alanında Türkiye’nin en büyük özel projesi olan Kapadokya Ekspresi turist treninin Nisan 2021’de başlamasının planlanıyor.

Kim üstlendi?

İlk özel lüks turist treni projesi, Japon turizm grubu HIS Travel ve Türk demiryolu altyapı şirketi Sun Group tarafından ortaklaşa uygulanıyor.
HIS Travel şimdiden Kapadokya ve Pamukkale’de 100 milyon euro bütçeli otel projeleri üzerinde çalışıyor. Bu iki şirketin ortak girişimi, Aralık 2020’de gelecekteki trenler için lokomotif satın alarak bir demiryolu operatörü lisansı aldı.

Kapadokya Ekspresi projesine ilk etapta 40 milyon euro yatırım yapılması planlanıyor. Hedef kitle, bir gezi için en az 5 bin avro harcamaya hazır turistler.

Ankara – Kapadokya ve İstanbul – Kapadokya hatlarının açılması planlanmaktadır. Her iki tren de her gün çalışacak ve Kayseri’ye varacak. Trenlerde iki lokomotif ve 14 vagon yer alacak. Her turist treninde toplam 294 kişi ağırlanacak. Operatör firma, yıl içinde Kapadokya’ya en az 200 bin turist taşımayı planlıyor.

Son verilere göre 2022 yılının Şubat ayında lüks trenlerden birinin İstanbul’dan hareket etmesi planlanıyor. Ankara’dan aynı anda uçuşların başlayıp başlamayacağı henüz bilinmiyor.

Leave a Reply