OTEL YATIRIMCISI, TALEBİ OKUYABİLİYOR MU?

Talep değişiyor

Kitle turizminin önde gelen ülkeleri olan İspanya, Türkiye, Yunanistan ve kısmen Fransa ve İtalya’yı önemli bir değişim bekliyor. Pandemiden bu yana talep hızla değişiyor. Orta-orta düşük profilli olarak kabul edilen kitleden de talep farklılaşıyor. Acaba, bu rakip ülkelerde; otel yatırımcısı, durumu iyi okuyabiliyor mu?

Orta gelirli turiste hizmet eden kitle ve paket turizminin lideri İspanya’da, otel segmentinde gayrimenkul yatırım hacmi, 2021’de 2,5 milyar Avroyu aştı. Bu yatırımla birlikte diğer değerli alanlarda 1,9 milyarlık yatırım gelişim aşamasında.

Yatırımda tatilci profillerine yönelim

Segmentler bazında yatırımcı 4-5 yıldızlı ve tatil kiralamaya odaklanırken, artan talebi bir yana bırakarak düşük maliyetli şehir içi ve kamp alanları, pansiyonlar gibi tatil profillerine yöneliyor.

Durum, iyi okunmuyor

İspanya’da yapılan The Hotel Property Telescope- Islas Baleares çalışmasına katılan turizm ve emlak pazarı uzmanları; Orta-orta düşük profilli kitleden, düşük maliyetli konaklamaya talebin katlanarak büyüdüğünü ancak, yatırımcı ve destekçilerinin durumu iyi okuyamadığını ileri sürdü.

Kentsel hostel

Öte yandan İspanya’da kentsel hostel platformların da büyüme eğiliminde. Uzmanlar ayıca, kent merkezde olmak isteyen ve çok hızlı büyüyen ama büyük markaların fiyatlarını ödemek istemeyen gençlerin dikkate alınması çağrısında bulundu.
Bu eğilimin tatil bölgesinde de meydana geldiğini, pandeminin bunu hızlandıran bir şey olduğunu vurgulayan uzmanlar Fransa’yı örnek gösterdi.
Fransa’da yatırımcılar; yüzme havuzları, tenis kulüpleri, futbol sahaları gibi ek ünitelere sahip, geniş alanlarda kamp alanları, bungalovlar vb düşük maliyetli ürün segmentine yöneliyorlar.

Hatta bundan çok para kazandıkları ikinci bir yatırım dalgası da geldi

Finansman sorunu


Uzmanlar, yatırımcıların aynı işletme modeline yoğunlaşmasının sıkça tekrara düşmesinin karlılığı düşürdüğüne de vurgu yaptı. Öte yandan, pandemide alınan kredilerin ve yapılan varlık satışların borçları yeniden yapılandırmaya gittiği belirten uzmanlar, bankaların da artık eskisi kadar olumlu yaklaşmadığı vurguladı. Uzmanlar, anahtar olarak da iyi bir işletme modeli ile yapılanma olduğunu ortaya koyarken müşterilerin satın alma gücüne dayalı yeniden konumlandırma sürecinin de üzerinde durdu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.