OTEL YATIRIMINDA EN ÇOK NE ARANIYOR?

En çok aranan otel varlıkları

2022 yılında ve dünya genelinde yatırımcılar tarafından tercih edilen varlık, Sanayi ve Lojistik (I&L) olurken, otel sektörü hala popüler. Pazar toparlandıkça fiyatların artması da bekliniyor. 2021’de olduğu gibi, bu yıl da en çok aranan otel varlıkları orta sınıflı oteller olacak

Orta sınıf gayrimenkul


Colliers, “Küresel Sermaye Piyasaları 2022 Yatırımcı Görünümü” raporunda, 2022’de orta sınıf gayrimenkul, Avrupa’da en popüler seçenek olmaya devam ediyor ve turizm pazarı toparlandıkça lüks otellere olan talebin, sınırlı hizmet sunan otellerin önüne geçeceğini söylüyor.

Orta sınıf içinde yatırımcılar, %76’sı şehir otellerine, %6’sı tatil köylerine ve %47’sinde kiralama sözleşmelerine bakıyor. Lüks segmentte, %50’si hem kentsel hem de tatil otellerini kiralama ve yönetim sözleşmeleriyle (%67) analiz ediyor.

Raporda, Şehir otellerinin turizm komplekslerinin önüne geçmesiyle, otellerin yeniden konumlandırılması da açıkça popüler denirken, otel endüstrisindeki yatırımcıların, daha düşük risk ve getiri düzeyine sahip katma değer ve temel  stratejilere ve uzun vadede rapor ayrıntılarına odaklanıyor tespitinde bulunuldu.

Yatırımcı türleri ve yerler

Londra, ofislere, otellere ve çok aileli varlıklara yatırım yapmak için en popüler şehir olarak listeleniyor. Oteller özelinde, Paris ve Berlin gibi kozmopolit ve iş şehirlerinin yarattığı ilgi de öne çıkıyor. Ve bu üçünden, İskandinav şehirleri Milan ve Madrid önemli bir yer tutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.