Suudi şirketten Mısır’a büyük turizm yatırım planı

Mısır medyasında yer alan haberlere göre,Suudi Arabistanlı bir yatırımcı grup, 2023’e kadar Mısır’ın  Kızıldeniz takımadalarında 16 otel açacak. Suudi Varlık Fonu’na ait olan TRSDC, Kızıldeniz’de 90’dan fazla adayı kapsayan lüks tatil köyleri geliştirmeyi planlıyor. Bu otel yatırımları için bankalardan 3,7 milyar Dolar’lık kredi de alındı.

Suudi girişimi nerede ne yapacak?


TRSDC İcra Kurulu Başkanı John Pagano’ya göre Suudi Arabistan’ın bir turizm projesi olan Kızıldeniz Kalkınma Şirketi (TRSDC) 2023 sonuna kadar 16 oteli açmayı planlıyor. Otellerde 3 bin oda yapılacak.

Suudi Varlık Fonu’na ait olan ve Veliaht Prens Muhammed bin Salman tarafından desteklenen TRSDC, bu projeler için bankalardan 3,7 milyar Dolar’lık kredi aldı.

Proje, Kızıldeniz’de 90’dan fazla adayı kapsayan lüks tatil köyleri geliştirmeyi planlıyor.

Adaların yüzde 75’inin gelişmemiş olarak kalacağını ve dokuzunun muhafazakar ilgi alanları için özel yerler olarak tasarlandığını belirtiyor.

Kendi havaalanı ve yat limanı olacak mı?

Pagano, projenin ilk aşamada yılda sadece 300 bin turisti çekmeyi hedeflediğini ve bu rakamın proje tamamlandığında yıllık 800 bin ila 1 milyon ziyaretçiye yükseleceğini vurguladı.

2022’de tamamlanması planlanan Kızıldeniz Uluslararası Havaalanı, iç ve dış hat uçuşları programı ve saatte 900 yolcu kapasitesi ile 2030 yılına kadar yılda tahmini bir milyon turiste hizmet verecek.

Bir yanıt yazın