İspanya, Covid’den dolayı turizme 25 milyar Avro destek oldu

İspanya Devleti, Covid 19 salgınının İspanya turizmine verdiği zararları finanse etmek için, 2020 yılı Eylül sonuna kadar, 25 milyar Avro’dan fazla destek çıkıldığını açıkladı.

Turizme, ICO garantileriyle 15.1 milyar Avro verildi

İspanya Resmi Kredi Enstitüsü (ICO), COVID-19 yardımı için teminat hattı, turizm, eğlence ve kültür sektöründeki 115 bin şirkete 15,1 milyar Avro enjekte etti. Kurum daha önce Thomas Cook için de otellere 400 milyon Avro aktarmıştı.


İspanya’da turizmde geçici istihdama 3,5 milyar Avro ayrıldı

Diğer yandan Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanlığı, Geçici İstihdam Düzenleme Dosyalarının (ERTE) turizm sektöründe geçici olarak uzatılmasının, 3.450 milyon Avro’ya mal olduğunu söyledi. Mayıs ayında, yararlanan 1 milyondan fazla işçi vardı. Bu sisteme, ağustos sonunda 325.5 binden fazla kişi girmeye devam etti.
Buna ek olarak, faaliyetin durdurulmasından dolayı 20 bini otel olan 421 bin girişimciye 1 milyar Avro maliyeti olan destek de yapılmıştı.


Turizmle ilgili alanlara toplam destek 25 milyar Avro

Turizmdatabank’ın derlediği verilere göre; İspanya Hükümeti, güvenli bir destinasyon olarak İspanya’ya olan güveni yeniden kazanmak, rekabet gücünü artırmak, sektörü yeniden canlandırmak, turizm bilgi ve istihbarat modelini güçlendirmek için turizm sektörüne yaklaşık 4.3 milyar Avro’luk bir planı da haziran ayında başlatmıştı. Böylece Covid salgınından bu yana 25 milyar Avro’dan fazla destek çıkılmış oldu.

İspanya’da turist sayısı nereye kadar düştü?

2019 yılının 7 aylık döneminde 48 milyon turist çeken İspanya, 2020’de Covid 19 salgını döneminde 35 milyon kayıpla 13 milyon turist alabildi.