OTELLER VE KAHVE KÜLTÜRÜ

Pazarın büyüklüğü

Avrupa’da konaklama endüstrisinde kahve tüketimi yaklaşık 700 milyon Dolarlık bir satış değerine sahip. Otel pazarı toplam satış değerinin % 80’ini temsil ederken, kalan tüketim otel dışı tesislerde gerçekleşiyor.

En büyük beş Avrupa ülkesi toplam kahve değerinin yaklaşık %70’ini temsil ediyor.

İtalya en büyük kahve tüketicisi. Tüketim değeri, toplam pazarın %25’in temsil eden 150 milyon Dolar. 2020’nin sonunda İtalya’da ortalama %45’lik bir değer düşüşü oldu.

Birleşik Krallık, çok sayıda otel ve konaklama yeri sayesinde konaklama endüstrisinde kahve tüketiminde ikinci en büyük ülkedir. Avrupa tüketiminin % 15’i ve 100 milyon Dolarık satışı var. 2020’de ortalama %43’lük bir değer düşüşü oldu.

Almanya, 85 milyon Dolarla üçüncü tüketici ülke olurken, 2020’de ortalama %40 bir değer düşüşü oldu.

Onu 55 milyon Dolar ile Fransa (2020’de ortalama %48’lik bir değer düşüşü oldu.)

ve 48 milyon Dolarla İspanya takip ediyor. 2020’nin sonunda İspanya’da ortalama %50’lik bir değer düşüşü oldu.

Gezginler ve kahve ile bağ

Kahve, bir ziyaretçinin konaklamasının neredeyse tüm aşamalarıyla ilişkilendiriyor.
Bu nedenle kahve tüketimi gezginlerin en popüler alışkanlıkları arasındadır.

Gezginler ve kahve arasındaki bağlantı o kadar güçlüdür ki, adeta tesisin tüm gastronomik deneyiminin bir değerlendirme platformudur.

Öyleyse, bir otel nasıl güçlü bir “Kahve Kültürü” geliştirebilir ve bu yaygın popüler ürün aracılığıyla önemli satışlar elde edebilir?

-Yiyecek ve İçecek departmanıyla akıllı bir bağlantı yoluyla kahveyi otelin tüm gastronomik kültürünün bir referans noktasına dönüşmek gerekir.

-Kahvenin aroması o kadar farklı ki, gezginlerinin kahve deneyimini geliştirmek isteyen oteller, kahveye dayalı özel tarifler oluşturabilir ve bu tarifler aracılığıyla konaklama yerlerinin Kahve Kültürünü sunabilirler.

-Şefinizden, kahve bazlı ve kahveyle bütünleşen özel bir tatlı tarifi yapmasını isteyin. Seçtiğiniz kahve önerilerini ve oluşturduğunuz benzersiz tarifi öneren Kahve Deneyimi bölümünü de tüm menülerinize dahil edebilirsiniz.

-Tüm menülerinize, gezginleri kahve felsefeniz ve yaratmak istediğiniz benzersiz kahve deneyimi hakkında kısaca bilgilendirecek özel bir bölüm ekleyin.

-Gezginler, gastronominin tüm yönleri gibi yerel kahve çeşitlerine de dikkat ediyor.
Bu da onları her destinasyonun kültürüyle temasa geçiriyor. Oteller, sadece satış potansiyelini artırmakla kalmayan, aynı zamanda eşsiz bir kahve deneyimi hissini de artıran yerel çeşitleri ve üretim yöntemlerini menülerinde bulundurmalıdır.

-Bar menünüzde yerel kahveye ayrılmış, aromasının özel açıklamaları ve alternatif servis yolları ile özel bir bölüm oluşturun. Restoranınızda espresso’ya alternatif olarak yerel kahvenizi önermeyi unutmayın. Kahve Tadımı hizmeti oluşturun.

-Otelinizin kahvaltısı veya hoş geldin ikramı ile tüm konaklama boyunca talebi artıracak iyi bir ilk izlenim yaratın. Kahve, şüphesiz olumlu ya da olumsuz güçlü bir ilk izlenime yol açan bir üründür.

Kahvaltınız ve otelinizin karşılama ikramı, misafirlerinizin en çok karşılaşacağı iki noktadır ve bu nedenle en yüksek özeni göstermeniz gerekir.

-İmajın gücü her düzeyde ve özellikle günümüzde gezginlerin daha çok bilgi sahibi olduğu çevrimiçi dünyada biliniyor. Bu nedenle kahve, konukların en rahatlatıcı ve kaygısız anlarıyla kolayca ilişkilendirilebilecek güçlü bir deneyim sunduğu için otelinizin gastronomi fotoğraf çekimlerinde olmalıç

Otelinizin fotoğraf çekimi sırasında, odaların içinde, lobide ve hatta restoranlarınızda olduğu gibi konaklamanın tüm aşamalarında kahve deneyimini sergileyecek bir dizi özel çekim belirleyin.

-Otelinizin imajını daha da benzersiz kılmak için, servis ettiğiniz kahvenin türüne göre özel “mutfak eşyalarına” yatırım yapın. Ayrıca baristalarınıza otelinizde kahve hazırlama prosedürünü sergileyerek fotoğraflarınız üzerinden sunun.