Rusya’da yurtdışından tatil dönüşü turistlere yönelik Covid önlemleri sıkılaşıyor

Yurt dışından gelen Ruslar için karantina düzenlemesi

Rusya Federasyonu Başhekimliği Devlet Sağlık Doktoru Anna Popova’nın 23 eylülde imzaladığı 24 eylülden geçerli kararnameyle; yurtdışından gelen turistler, COVID-19 test sonuçları alınana kadar ikamet yerinde kalacaklar.

Rusya’da turistlere karantina düzenlemesi ne diyor?

COVID-19’un yayılmasını önlemek için izolasyonun sağlanması hakkında” kararnamesinde yapılan değişiklikle, 24 Eylül’den itibaren Rusya’ya dönen turistler için; “PCR ile COVID-19 için laboratuar testlerinin sonuçları alınana kadar, ikamet yerindeki (kalış) izolasyon rejimini gözlemleyin” denildi.

Rusya’da 2 haftalık karantina temmuzda iptal edilmişti

Böylelikle yurt dışından uçakla ülkeye gelen Rus vatandaşlarının, koronavirüs için test sonuçlarını almadan önce, evde kendi kendine tecrit durumunda olmaları gerekecek. Öte yandan Rusya’ya dönenler/gelenler için zorunlu 2 haftalık kendi kendine tecrit uygulaması 15 Temmuz’da iptal edilmişti. Kurallara göre, Rus vatandaşlar uçakta bir anket doldurmalı, varıştan sonraki 3 gün içinde COVID-19 testini geçmeliydi.

Rusya’da ne kadar Covid cezası kesildi?

Rusya’da denetim otoritesine göre; testi sunmama cezası 15 ila 40 bin Ruble arasında değişiyor. Başka bir kişinin sağlığına zarar verildiyse, para cezası miktarı 150 ila 300 bin Ruble arasında değişebiliyor.
Daha önce, 1 Ağustos’tan bu yana 100 binden fazla Moskova sakininin yurtdışında olduğu, yaklaşık % 1’inin geri döndükten sonra koronavirüs testlerinin sonuçlarını devlet hizmetleri portalına yüklemediği ve para cezası ödemek zorunda kalacağı bildirildi.