SANTORİNİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE ODAKLANACAK

Sürdürülebilir turizm

Popüler bir destinasyon olan Santorini, Yunanistan’ı dünya çapında sürdürülebilir turizm gelişimi için bir model haline getirmede rol alacak. Sürdürülebilir turizm gelişimi ve kalabalık yönetimi, Yunanistan Turizm Bakanı Vassilis Kikilias ile Santorini Belediye Başkanı Antonis Sigalas arasında görüşüldü.

Stratejik turizm planı

Sigalas, bakana, bu yıl en iyi performans gösterenler arasında yer alan ve Ocak-Eylül ayları arasında toplam 1,27 milyon varış kaydeden ve 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 155,9 artış kaydeden popüler Yunan adası için stratejik turizm planını sundu.

İki yetkili ayrıca adanın artan popülaritesi göz önüne alındığında daha sürdürülebilir turizm uygulamalarına hızlı ve etkili geçiş için gereken eylemleri de görüştü.

Ada için planlanan

Ada için kentsel ve mekansal planlamanın tamamlanması, dijitalleşme, altyapı geliştirme, entegre atık yönetimi, yolcu gemisi yönetimi, sürdürülebilir kaynak yönetiminin yanı sıra park sorunlarına ve aşırı turizme yönelik öneriler de masaya yatırılan diğer konular arasındaydı.

Santorini’nin kültürel mirasının korunması ve birincil sektörün geliştirilmesinin yanı sıra alternatif turizm biçimlerinin adanın sunduğu olanaklara entegre edilmesi de tartışıldı.

Bu doğrultuda adanın belediye başkanı sosyal, ekonomik ve çevresel faktörleri içeren bir turist taşıma kapasitesi çalışması sundu.

Sürdürülebilir turizm geliştirme modeli

Kikilias, adanın sınırlarının iyi araştırılmış bir değerlendirmesinin, dünya çapında bir referans noktası olarak kullanılabilecek sürdürülebilir bir turizm geliştirme modelinin oluşturulmasında belirleyici bir faktör olduğunu söyledi. Hükümet, bakanlık ve sektör paydaşlarının, sürdürülebilir uygulamalara ve çevrenin korunmasına odaklanacak ve aynı zamanda ülkenin tüm bölgeleri arasında adil bir şekilde dağıtılabilecek katma değer ve gelir yaratacak bu planı hazırlama sürecinde olduklarını söyledi. Bakan “Santorini’nin bu kadar popüler bir destinasyon olması, Yunanistan’ı dünya çapında sürdürülebilir turizm gelişimi için bir model haline getirme stratejik kararımızda bir kilometre taşı olabilir ve hizmet etmelidir” dedi.

Leave a Reply