SEYAHAT HARCAMALARI 2022’DE NE OLACAK?

Seyahatte Trendler

Seyahat ve Turizm sektörünün toparlanmasını şekillendiren tüketici eğilimlerini analiz etmek için önde gelen küresel seyahat hizmeti sağlayıcısı Trip.com Group, Ctrip ve Skyscanner ve WTTC’nin ortak raporu 2022’de harcamaların artacağını öngörüyor.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) ve Trip.com Group, COVID-19 sonrasında yolcu davranışlarını ve gelecekteki rezervasyon modellerini gösteren en son trendleri gösteren yeni bir rapor olan ‘Seyahatte Trendler’i yayınladı.

2022’de %93,8 artacak

2022 ve sonrası için uluslararası harcamalarda güçlü bir büyüme gösterecek ve daha fazla destinasyon kısıtlamaları hafifletirken ve aşılama oranları artmaya devam ettikçe, 2022’de yerel harcamaları da geçecek. 2020’deki %69,4’lük bir düşüşün ardından, küresel seyahat harcamalarının 2021’de %9,3 ve 2022’de önemli ölçüde %93,8 artması bekleniyor.

Dünya genelindeki ciddi ve kafa karıştırıcı seyahat kısıtlamalarının iç turizmde önemli bir artışa neden oldu. Bu yıl Trip.com platformunda 2019’a kıyasla yurt içi otel rezervasyonlarında %200’den fazla bir artış oldu.

Yeni Trendler

Rapor, COVID-19’un insanların seyahat etme şeklini nasıl değiştirdiğini gösteriyor. Buna göre; Seyahate ilk dönenler genç gezginler, daha uzun konaklamalar için artan talep, ücretsiz iptallerin önemi ve yüksek düzeyde sağlık ve güvenlik kontrollerine olan talep başlıca trendler.

Seyahat kısıtlamalarından kaçınmak için gezginler, tercih ettikleri destinasyon olarak geleneksel tatil noktalarından uzakta ikincil destinasyonlar arıyorlar. Bu tercih, yerel toplulukları ve geçim kaynaklarını olumlu yönde etkiliyor. Trip.com’un otel rezervasyon verilerine göre, 2021’de Abu Dabi (BAE) Chiang Mai (Tayland), Doha (Katar), Floransa (İtalya) ve Frankfurt (Almanya) kendi ülkelerinde en popüler ikincil destinasyonlardı.

Leave a Reply