Tatilcilerin 2021’de fiyat hassasiyeti ne olacak?

Covid-19 zamanında sağlık ve hijyen konusunda daha bilinçli hale gelen seyahat tüketicisinin, 2021 yılında fiyatlar konusunda da daha bilinçli olacağı belirtiliyor.

Booking.com araştırmasına göre, gezginler gelecekteki seyahat planları söz konusu olduğunda daha fazla değer ve güvence talep edecek.

Booking.com tarafından sunulan verilere göre kitlenin yüzde 62’si bir seyahat arama ve planlama söz konusu olduğunda, daha fiyat bilincine sahip olacaklarına inanıyor.

Tatilcinin indirim ve promosyon talebi

Dijital seyahat platformuna göre; küresel salgın seyahatleri anında durdurdu ve dünyanın birçok yerinde kısıtlamalar hafiflemeye başlarken, Covid-19’un etkisi çok daha uzun sürecek.

Araştırmaya göre, gezginlerin yüzde 68’i seyahat şirketlerinin gelecekteki seyahat planlarını indirimler ve promosyonlarla desteklemesini beklediklerini belirtti.

Fiyat hassasiyetine sahip olma oranı en düşük olanlar Danimarka (yüzde 34), Hollanda (yüzde 37) ve Almanya (yüzde 38) olarak sıralanıyor.

Ankete göre; gezginler varış noktası seçimlerini de değiştirecek ve bir zamanlar aranan birçok destinasyon listeden düşecek. Her 5 gezginden ikisi (yüzde 40), rüya gibi bir yer için daha fazla ödeme yapmak yerine, başka türlü seçemeyecekleri bir yere indirimli bir seyahat tercih edeceklerini söylüyor.

Esneklik şart mı?

Bulgulara göre, gezginlerin yarısından fazlasının (yüzde 53) daha belirsiz bir rüya gezisi için para biriktirmek yerine, kısa vadede karşılayabileceği bir seyahati tercih edecek.

Öte yandan geziyi iptal etme olasılığı etrafındaki gerginlik, küresel gezginlerin dörtte üçünün (yüzde 74) seyahat platformlarının; iptal politikaları, iade süreçleri ve seyahat sigortası seçenekleri hakkında şeffaflığı artırarak değer katması gerektiğini söylüyor.

Leave a Reply