TURİZM ÇEŞİTLENİRSE GELİR ARTAR

Turizmde Ürün Çeşitliliği

11.Resort Turizm Kongresi’nde yönetimini AKTOB Y.K. Üyesi Ece Tonbul’un yaptığı “Turizmde Ürün Çeşitliliği” konulu oturuma; Tura Turizm’den Leyla Öner, Turizm Medya Grubu’ndan Volkan Ataman, Gastronomi Uzmanı Vedat Başaran ve IKSV’den Görgün Taner katıldı.

İtici güç Kültür turizmi

Kültür turizminin, Türkiye’deki turizmin arkasındaki itici güç olacağını vurgulayan Görgün Taner, “Kültür turizmi sadece gezi değildir. Kültür unsurlarının tamamını kapsayan olgudur. Kültür unsurları yalnızca turistler için yapılmaz. Siz ülkenizin kapsadığı kültürel etkinlikleri onu paylaşan insanlar için yaparsınız, turistler de görmeye hissetmeye gelir.” dedi.

Yeni kuşaklar daha bilinçli

“İnsanlığın şu anki gastronomi anlayışı keyif ve merak üzerine.” diyen Vedat Başaran da, “Tabiatın bize sunduğu çeşitli bir gastronomi yelpazemiz var, ama bunu biz bile halen keşfedemedik. Kendi bitki örtümüzü, hayvan örtümüzü, denizlerimizin özelliklerini daha öğrenemedik.”dedi. Yeni kuşakların daha bilinçli olduğunun altını çizen Başaran, “Bu yüzden gelşen akımları izlemeyiz, bunu başaran ülkeler öne geçecektir.” dedi.

Nitelikli turist ve gelirin yolu MICE’den geçiyor

“MICE alanında Türkiye’de yapılan istatistiksel bir çalışma yok. Bu konuyu öncelikle ele almamız gerekli ”diyen Volkan Ataman da, tanıtım odaklı olmak için stratejik çalışmaların yapılması gerektiğin söyledi.

Uzun vadeli planlar yapılıp, daha geniş bütçeli çalışmalar yapılabilirse destinasyonlarımızın daha etkili tanıtabileceğinin altını çizen Ataman,

“Ülkemizde nitelikli turist ve harcama tutarını arttırmak istiyorsak bunun yolu MICE’den geçiyor ve bunu bir marka haline getirmemiz gerekiyor.”dedi

Kruvaziyer yüksek segmentli müşteri demek

“2022 yılı sonunda 55 yeni gemi, ek 100 bin yolcu hedeflemekteyiz”, diyen Leyla Öner de dünya ve Türkiye kruvaziyer pazarından verileri sergiledi. “Antalya’nın sağladığı birçok avantaj, gemi firmaları için tam bir indi bindi limanı olarak burayı tercih edebileceğini gösteriyor. Ama bizim Antalya’yı bu noktada daha çok tanıtmamız gerekiyor. Kruvaziyer yüksek segmentli müşterisi olan ve birçok sektörü birbirine bağlayan bir sektördür.” dedi.

Leave a Reply