TURİZM ENDÜSTRİSİ

Turizm Endüstrisi kimdir?

Turizm İstatistikleri Turizm Yatırımları ve Turizm Tedarikçileri artık tek çatı altında: TURİZM ENDÜSTRİSİ

Turizm Endüstrisi neyi amaçlıyor?

TurizmEndüstrisi.com, birçok alanda önemli etkilere neden olan ve istihdam yaratan turizm sektörünün anlaşılmasına; istatistik, rapor, araştırma, bilgiye dayalı doğru haberler ile katkı sağlamak amacıyla oluşturuldu.

Bu sistemde firmalar ve yatırımcılar; Turizm İstatistikleri, Turizm Yatırımları ve Turizm Ürünleri, firmaları (Supplier) ile ilgili “ENTEGRE EDİLMİŞ DOĞRU BİLGİLENDİRME” alabilecekler.

Turizm Endüstrisi aynı zamanda; gezi, tatil, seyahat, gastronomi, sağlık, spor gibi alanlarla insan kaynakları hakkında bilgiler de sunacaktır.

Özetle, Turizm Endüstrisi, turizmin arz ve talep cephesinden entegre edilmiş doğru bilgilendirme misyonunu taşımaktadır.

Turizm neden endüstri topluluğudur?

Endüstri terimi “Çalışkanlık, çalışarak ortaya konan şeyler” olarak günümüzde değişim gösterse de “İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak” esas amacı, zenginleşerek gelişmektedir.

Yüz yıldır, ticari faaliyetlerin üretim bölümü endüstri olarak adlandırılsa da, sektörlerin karşılıklı ilişkisinde, turizm gibi onlarca iktisadi alanı etkileyen hizmet alanları da “Bacasız sanayi-endüstri” olarak dillendirilmektedir.

Turizm ülkemizde ve dünyada, yatırımlar, tüketimler vb açılardan onlarca alanda üretimi canlandırıcı ektisi ile endüstri özelliği göstermektedir.

Ne demek istiyoruz?

Bugün, Türkiye’de turizm alanı,
100 milYar Doları aşan yatırımları,
50’den fazla sektörden yaptığı mal ve hizmet alımları,
1,5 milyon fazla insana sağladığı doğrudan istihdam olanağı,
Milli gelire % 5 dolayında verdiği katkısı,
İhracatın % 20’ine ulaşan döviz girişine ulaşması,
Dünyada en çok turist ağırlayan ilk 10 içinde yer alması,
20 binden fazla tedarikçiye ticari katkı sağlaması,
500’den fazla uçak kapasitesi,
530 kadar Mavi Bayrak sayısı ile çevreye katkı vermesi,
Her yıl 60 bin kadar turiste konut satarak bir yaşam alanı sağlaması,

gibi onlarca değeri ile bir endüstri niteliği kazanmıştır.

Turizm sahasında uzman kadrosu ile çalışan Turizm Endüstrisi yapısında, turizmle ilgili her sektörden sağlıklı bilgi alabileceksiniz.

Sizleri, bu hizmetten yararlanmaya davet ediyoruz.
Saygılarımızla,

Turizm Endüstrisi dünyasına hangi alanlarda katılabilirsiniz?

Veritabanı ve Araştırma Havuzu: Turizm Databank
Turizm Yatırım, Proje Veri Tabanı: Turizm Yatırımları
Turizm Tedarikçileri Veri Tabanı: Turizm Tedarikçileri
Turizm Yönetici Havuzu
Bilgi ve haber paylaşımı-ücretsiz
Kadro ve Atama bilgi paylaşımı
Ürün ve hizmet paylaşımı
E-Bulten Üyeliği
Firma Tanıtımları
Sponsorluk, Reklam ve İlan

Turizm Endüstrisi Takımı kimdir?

20 yıldır, uzmanlık alanı turizm olan; ekonomist, araştırmacı Erol Karabulut liderliğindeki Turizm Endüstrisi; gazeteci, yazar, sanatçı, tasarımcı, hukukçu ve IT uzmanından oluşan bir güç birliği takımıdır.

TURİZM ENDÜSTRİSİ İletişim:
Antalya ve İstanbul ofis
90 530 330 31 67

info@turizmdatabank.com

TURİZM ENDÜSTRİSİ’nin “Entegre Analiz Yaklaşımı” nedir?

Turizm Endüstrisi’nin uyguladığı “Entegre Analiz” yaklaşımına bir örnek verelim:

NİSANDA OTEL DOLULUKLARI % 34,9

Kültür ve Turizm Bakanlığı konaklama istatistiklerinden derlenen verilere göre, 2023 yılı Nisan ayında Türkiye’deki belgeli otellerde doluluk oranı % 34,9 oldu. Doluluklar 2022’de % 31,8 idi. (1. ve 2. bilgi)

Bu ayda 5 yıldızlı otellerdeki doluluklar % 38,7’ye çıkarken, 4 yıldızlı oteller de % 35,8’e yükseldi. 3 yıldızlı otellerde % 31,3 olarak gerçekleşti. (3. ve 4. bilgi)

İllerde otel dolulukları

Bu ayda doluluklar Antalya’da % 38,6’ya çıkarken İstanbul’da % 44,8’e düştü. Otel dolulukları İzmir’de % 35,4’e ve Aydın’da % 30,5’e ve Muğla’da % 25,5’ye çıktı. (5. ve 6. bilgi)

Turizm Databank’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı güncellediği Tesis İstatistiklerinden yaptığı hesaplamaya göre, Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli otel yatağı sayısı, 2023 yılı Mayıs ayında 1 milyon 774 bin oldu. (7. ve 8. bilgi)

İllerde otel yatağı sayısı

Mayıs 2023’te Antalya destinasyonunda faal olan otel yatağı 610 bine yaklaştı. İstanbul’daki toplam otel yatağı sayısı da 239 bin sınırına geldi. Diğer yandan yatak sayısında 216 bini aşan Muğla’yı yaklaşık 80 bin ile İzmir ve 55 binle Aydın izledi. (9.bilgi)

Otel yatırımları

Haziran 2023 itibariyle, 2024-2025 döneminde açılacak, 4 ve 5 yıldızlı 100 yeni otel projesinde; 19 bin oda ve 39 bin yatak kapasitesi faaliyete geçecek. Yeni Otel projelerinde; İstanbul 25, Antalya 13, Muğla 6, İzmir ve Van 5’er, Balıkesir ve Mersin 4’er, Ankara, Aydın, Bursa, Kars 3 ve Nevşehir 3’er adet öne çıkıyor. (10.bilgi)

Bu sitede yayınlanan kitap, araştırma vb. ürünler; Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığınca İlim ve Edebiyat Eserleri statüsündedir. İşletmemizin bu durumu Maliye/Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından da onaylanmıştır. İzinsiz kullanılamaz ve çoğaltılamaz.