Turizm haberleri ekim 2020

İspanya turizminde 2020 kış sezonu nasıl geçecek

Kanarya Adaları’na iki hafta önce geri döneceğini açıklayan TUI Almanya, Almanya’nın 30 Eylül’de genel seyahat önerisini kaldırmasının ardından, bu kez de 15 ekimden  itibaren Mayorka operasyonlarına devam edeceğini açıkladı. Grup, Lufthansa ve Eurowings gibi diğer havayolları ile uçuşlar yapacak. Turespaña’ya göre yılın son 3 ayında İspanya’ya yönelik toplam koltuk kapasitesi % 37, Almanya’dan da % 39 daralma olacak.

Küresel Seyahat Görev Gücü oluşturacak olan İngiltere Karantina Listesinden 5 Yunan Adasını Çıkardı

İngiltere “seyahat koridoru” muafiyet listesine 5 Yunan adasını yeniden ekledi. Bu destinasyonlardan gelen yolcular; İngiltere’ye varışta kendi kendilerini izole etmek zorunda kalmayacaklar. Öte yandan İngiltere, karantina süresini kısaltmak için Küresel Seyahat Görev Gücü (Global Travel Task Force) oluşturuyor.

Muğla turizmi, 2020 yılını nasıl geçiriyor:Muğla 2020 yılı 9 aylık dönemde % 79 daha az ziyaretçi ağırladı

Türkiye’nin en çok turist alan üçüncü giriş kapısı Muğla, 2020 yılı 9 aylık dönemde % 79 düşüşle yurtdışından gelen 610 bin ziyaretçi ağırladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre; Muğla, Covid 19 sürecinin olumsuz etkisinde; yabancı turist sayısında 2,2 milyon dolayından kayba uğradı. Turist sayısındaki gerileme eylül ayında kısmen yavaşlasa da Ukrayna ve Sırbistan dışındaki pazarlarda bir gelişme görülmedi.

Turizm sektörü 2020 yılı 8 aylık dönemde yeni otellere ne kadar bütçe ayırdı?

Türkiye turizminin öncü sektörü olan konaklama sahasında, teşvikli otel yatırımları 2020 yılının 8 aylık dönemde, 3 milyar TL’yi aştı. Yatırımlar için ayrılan toplam inşaat bütçesinin % 84’ünü oluşturan 2,5 milyar TL, Komple Yeni Otel Yatırımlarına ayrıldı. 482 milyon TL’de 41 otel ve tatilköyünün yenilenmesin ayrıldı. Konaklama sektörü bu yatırımlarla 5568 kişiye tam zamanlı veya geçici olarak yeni iş imkanı da sağlayacak. Yatırımların merkezi değişti mi?

2020’de Türkiye havalimanlarına turist ve vatandaş yolcu trafiği ne kadar azaldı?

2020 yılının 9 aylık döneminde Türkiye havalimanlarında, iç ve dış hatlarda seyahat eden yolcu sayısı (giden-gelen) % 61,7 azalarak 161,2 milyondan 61,7 milyona indi. Covid 19 etkisiyle düşen turist trafiği nedeniyle turizm merkezlerinde yolcu hareketliliği de geriledi. Turistik destinasyonlar içinde Antalya, en çok yolcu alan havalimanı olarak öne çıkarken, dışhat trafiğinde, Sabiha Gökçen, İstanbul havalimanı ile İzmir Adnan Menderes ve Muğla Dalaman limanları onu takip etti.

Almanya seyahat uyarılarını kaldırınca İspanya ve Türkiye’ye talep artacak mı?

Almanya’nın seyahat uyarı açıklamalarını kaldırmasından sonraki haftada bazı destinasyonlara olan tatil talebinin toparlanma gösterdiği belirtiliyor. Canlanma; İspanya ve Türkiye için net görülürken, Mısır ve Yunanistan’da kısmı bir belirsizlik var. Covid 19’un ikinci dalgası Avrupa’da güçlenirken, seyahat uyarıları konusunda tam bir belirsizlik hakim oldu. Destinasyonlar ne yapacak?

Covid 19 salgını istihdamı, en çok hangi turizm alanında düşürdü?

Turizmdatabank’ın, Sosyal Güvenlik Kurumu SGK verilerinden derlediği bilgilere göre; 2020 Temmuz ayı istihdamı % 14,3 azaldı. Bu dönemde en büyük gerileme; yurtdışı tatil talebine bağlı olan alt sektörlerde gerçekleşti. Özellikle konaklama sektöründeki istihdam kaybının; 2016 turizm krizinin neredeyse 2 katı büyüklüğe ulaştığı görüldü.

Eylül 2020’de Dolar ve Avro’da reel getiri ne oldu, Turizmci kurdan kazanıyor mu?

TÜİK tarafından açıklanan “Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getirisi” verilerine göre; en yüksek aylık reel getiri, (TÜFE ile indirgenince) % 2,53 ile Amerikan Doları’nda gerçekleşti. Öte yandan bu ayda, turizmcinin dikkatle izlediği döviz olan Avro da reel bazda % 2,17 kazandırdı. Son 2-3 yılda; Dolar ve Avro’nun TL karşısında gördüğü değerlenme; gelirini döviz cinsinden elde den turizmcinin lehine işlemiş görünüyor. Ancak TCMB tarafından açıklanan Sektör Bilançoları raporunda, turizm şirketlerinin döviz kuru hareketlerinden kaynaklı gelirlerinde tersine bir eğilim daha hakim durumda

Analiz: Oteller 2021 tatil sezonuna fiyat savaşı ile mi girecek?

Pandemi sürecinde duran işler ve azalan gelirler; tatilcilerin satın alma gücündeki düşüşle birlikte başlayan kriz karşısında, “fiyat savaşı” kaçınılmaz hale gelecekse, “yeni normale” sağlıklı geçmek ve fiyat savaşına başvurmamak için otellerin alternatifleri var mı?

Covid 19 pandemisinden bu yana turizm ve otelcilikte çok şey değişiyor. Tatilciler ve işletmeler, “yeni normal” sürecine uyum konusunda çalışırken, işlerin durmasından kaynaklı olarak ciro ve kar üretmede; fiyat merkezli bir rekabetin yaşanmakta olduğu da bir gerçek. İşte bu eğilimi, kitle turizminde (sejur; deniz-kum-güneş) dünya turizminde en çok turist çeken ülkelerinde son aylarda daha çok tartışır oldu. Anahtar nokta; fiyat savaşında kullanacağınız “referans fiyatınızın” ne zaman oluşacağı mı?

Konaklamada yeni trend Glamping Yunanistan’da standarda kavuşuyor

Geleneksel kampçılıktan daha lüks konaklama ve aktivite içeren bir kamp türü olarak pazarlanmaya başlayan Glamping Konaklama, Yunanistan’da sertifikalandırılmaya başladı. Tüm dünyada ve ülkemizde sayıları giderek artan glamping tesisleri; ülkemizin turistik sahil ve doğa destinasyonlarından; Antalya, Muğla, İzmir, Çanakkale, Aydın ve ilçelerinde de çoğalıyor. Tesislerimiz; Booking.comAirnbtatilsepetiTripadvisorTrivagoAgoda gibi portallarda ve seyahat acenlerinin satış listelerinde de yerini alıyor.

Turizm Raporu: 2020 yılında Antalya’ya en çok turisti hangi tur operatörü getirdi?

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre; Covid 19 salgını döneminde Antalya’ya gelen turist sayısı ocak-eylül döneminde % 81 düştü. Bu dönemde Antalya’ya paket turlarla turist getiren turoperatörlerinin toplam hacimleri de % 83 dolayında daraldı. 2020’de Antalya’ya en çok turist getiren turoperatörleri sıralaması da değişti.

2020 yılı eylül ayında enflasyon % 11,47 iken, otellerde maliyet artışı % 16,37 oldu

Türkiye’de enflasyonun seyri 2020’de ne durumda?
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine göre, 2020 yılı Eylül ayında enflasyon; 2019 eylüle göre % 0,97 arttı. 2019’un eylülüne göre % 11,75 olan yükseliş, 12 aylık ortalamalara göre % 11,47 oldu. Turizmdatabank.com’un hazırladığı Otel Maliyetleri Eylül Raporu’na göre otellerde maliyetin büyük kısmını oluşturan; yiyecek-içecek (F&B) ve enerji maliyetlerindeki yükseliş de % 16,37 oldu.

Türkiye’de otel fiyatlarındaki artış 2020 eylül ayında ne oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan 2020 yılı eylül ayı enflasyon verilerine göre, otel fiyatlarındaki artış, yılbaşından bu yana ilk defa enflasyonun gerisinde kaldı.Eylül ayında enflasyon % 11,43 olurken gecelik otel fiyatları artışı da % 10,52 oldu.Covid 19 sürecinin, otellerde müşteri ve dolulukları düşürmesi, gecelik otel fiyatlarının da gerilemesine neden oldu.  

Schauinsland Reisen 2019/2020 mali yılında ne kaybetti? 2021 için “That feels good” ürünleri öne çıkacak

Grubun 2019/2020 mali verilerini açıklayan Schauinsland Reisen’in sahibi ve genel müdürü Gerald Kassner, grup olarak turizmde yeniden başlama için iyimser olduğu açıkladı. Türkiye’ye önemli miktarda turist gönderen grubun CEO’su Kassner, “Schauinsland mali olarak hala çok sağlam”dedi. Turizmdeki devam eden dramatik duruma düşüşe rağmen, gelecek hakkında ihtiyatlı bir iyimserlikte olduklarını vurgulayan Kassner, “Schauinsland mali olarak hala çok sağlam”dedi

Rusya’dan İstanbul’a charter uçuşları artıyor: Coral Travel 28 Ekim’de başlıyor

“Yeni koronavirüs dalgasından duyulan korkundan Ruslar’ın bu sene Avrupa’ya şehir ve gezi turlarına çıkma fırsatları olamadı ve İstanbul öne çıktı”

Rusya’dan Türkiye’nin en çok turist çeken kentlerinden İstanbul’a yapılan charter uçuşlarının sayısı; PEGAS Touristik ve TUI’nin ardından şimdi de tur operatörü Coral Travel ile artıyor.
‘a charter uçuş programı düzenliyor. Coral Travel‘ın İstanbul’a Royal Flight Airlines ile ilk charterını 28 Ekim’de Moskova’dan yapacak.

İspanya Şarap turizminin otellere katkısı ne durumda

İspanya Şarap turizmi konaklama ve kültüre destek veriyor Dünya’nın en çok turist çeken ülkelerinden İspanya, Fransa ve İtalya gibi şarap turizminde de adından söz ettiriyor. Ülkede son 10 yılda istikrarlı gelişen İspanya Şarap Turizmi; İspanya Şarap Şehirleri Birliği (ACEVIN) tarafından açıklanan verilere göre turist ve ziyaretçi sayısını 1 milyondan 3 milyona çıkardı. Bir şarap turu turisti, İspanya’ya genel turist günlük harcamasından daha yüksek gelir bırakıyor.

TUI sermaye ihtiyacı için varlık mı satacak yoksa hisse mi çıkaracak?

“TUI, kesin karar için; paket tur rezervasyonlarındaki olumlu eğilimin 2021 yazında devam edip etmeyeceğini gözleyecek.”

Türkiye’de de turoperatörlüğü ve konaklama yatırımları bulunan; Avrupa’nın en çok seyahat satan grubu TUI, likidite sıkıntısını yönetiminin farklı bir aşamasına geçti. Covid 19 salgınının 2020 işlerinin çoğunu eritmesinden sonra aldığı devlet yardımları sonucunda TUI’nin borcunun yaklaşık 3 milyar Avro artması bekleniyor. Şimdi bu borcun nasıl ödeneceği hesaplanıyor: Satış mı, yeni borçlanmalar mı?

İngiltere’nin Türkiye seyahat kararına isyan büyüyor: Avrupa’da turoperaörleri karantina yasağına uyacak mı?

Diğer yandan TUI gibi önde gelen büyük turizm grupları da, verilen kararların bir yasak değil, uyarı ve dikkat olduğundan hareketle, seyahat satışlarına devam edeceklerini açıklamaya başladı.

İngiltere hükümetinin; Türkiye’den açıklanan Covid verilerine yönelik tedirgin olmasından sonra verilen “karantina” kararı turoperatörlerini adeta isyana getirdi. İngiltere’de önde gelen seyahat sektörü aktörleri, kararın; İspanya yasağından sonra, İngiliz turistin en fazla seyahat ettiği Türkiye’nin de güvenli ülkeler listesinden çıkartılmasıyla sektör için büyük darbe olacağı şeklinde yorumladılar

Ege turizminde İzmir, 2020 9 aylık dönemde, yabancı turist sayısında 780 bin kayıp yaşadı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan derlenen verilere göre; Turizmde Ege bölgesinin Muğla’dan sonra en fazla turist çeken ili İzmir, 2020 yılının 9 aylık dönemini % 75 turist kaybıyla kapattı. Bu dönemde İzmir; 255 bini yabancı olmak üzere toplamda 788 bin ziyaretçi ağırladı. 2019’a göre en fazla gerileme % 93 ile Polonya pazarında gerçekleşirken, 9 ayda gelen Polonyalı sayısı 40 binden 3 binin altına düştü. Çekya, Brezilya, Çin’de büyük turist azalmaları görüldü.

İspanya’ya 2020 yılı 8 ayda gelen turist sayısı % 77 daraldı

Covid sürecinde çok fazla turist kaybeden dünyanın en çok turist alan ülkelerinden İspanya, 2020’nin 8 ayında % 77,2 daralmayla 13,24 milyon kişi ağırladı. İspanya Ulusal İstatistik Kurumu INE’ye göre, 2019 yılı aynı döneminde ülkeye gelen turist sayısı 58,18 milyon olarak gerçekleşmişti. Turizmdatabank.com’un derlediği verilere göre, Avrupa’nın Fransa’dan sonraki turizm devi İspanya, 2020 yılı 8 aylık dönemde, 45 milyon turist kaybetti.

Meksika’nın “Antalyası” olan Cancun’da turizm ve seyahat trafiği yeniden başladı

Son yılların gözde tatil yerlerinden Meksika’nın Cancun bölgesinde uluslararası hava trafiği yeniden başladı. Avrupa’dan uçuşlar 7 ay aradan sonra Ekim başında Lufthansa ile yeniden anlanıyor. Meksika’nın Turizm birimi SECTUR’a göre; ülkeinin en çok turist alan turistik bölgesi Cancun, turist sayısını son 6-7 yılda 2 katına çıkarmayı başardı. 2020’de % 60 daralma yaşadı.

Mısır turizmine verilen teşvikler 2021 yılına uzatıldı: Mısır vize muafiyetini 2021 Nisan sonuna kadar uzattı

Mısır yönetimi, turizm endüstrisini desteklemek için daha önce 31 Ekim 2020’ye kadar uygulanacak olan vize muafiyetini 30 Nisan 2021 tarihine kadar uzattı. Bakanlar Kurulu, Güney Sina, Kızıldeniz, Luksor ve Asvan illerine gelen turistlerin vize ücretlerinden muaf tutuyor. Koronavirüs öncesinde tahakkuk eden borçlar da dahil, turizm şirketlerinin ve otellerin tüm borçlarının ödenmesini Ocak 2021’e erteledi.

Avrupa’nın en çok turizm harcaması yapan ülkesi Almanya’dan yurtdışına havayoluyla çıkışlar 2020’de % 70 daraldı

Dünyaya en çok turist gönderen ülkelerin başında gelen Almanya’da yurtdışına çıkışlar % 70 daraldı. Almanya Federal İstatistik Dairesi (Destatis) verilerine göre 2020 yılı 8 aylık dönemde havayoluyla çıkışlar 68,3 milyondan 20,4 milyona geriledi.
En çok çıkışların yapıldığı Almanların gözde tatil yerlerinden; İspanya, Türkiye, Fransa ve İtalya da % 72 daralma oldu.

Ukrayna ve Rusya desteği ile; Antalya turizmi 2020’nin 9 ayında 2,53 milyon ziyaretçi ağırladı

Antalya 2020’de ne kadar turist kaybetti?
Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’nin en çok turist alan destinasyonu olan Antalya; 2020 yılının 9 ayında, % 81 düşüşle; 2,37 milyon yabancı ziyaretçi çekti. Bu dönemde, yurtdışında yaşayan vatandaşların, Antalya’yı ziyaretleri de % 69 daralarak 157 bine indi. Böylece Antalya’nın 9 aylık dönemdeki toplam ziyaretçi sayısı % 80,5 düşerek 2,53 milyon inmiş oldu.

Yeni Rapor: Otellerde Hizmet Üretim Maliyetleri ve Oda Satış fiyat artışı 2020’de eşitlendi

Turizmdatabank.com’un TÜİK verilerinden derlediği bulgulara göre; Konaklamada B2B, B2C ve B2E olmak üzere, üretilen hizmetin satış bedelleri, 12 aylık ortalamalarla ağustosta % 10,01 arttı.Konaklamada B2B, (B2C) ve (B2E) olmak üzere, tüm satışların ortalama fiyatı, 2020 yılı başlarken, 12 aylık ortalamalara göre % 15-16 artmıştı. Çünkü, 2020 turizm sezonu, Covid öncesinde, yüksek talep ile başlamıştı.

Alman devleti TUI’nin ortağı mı oldu?

TUI, Alman federal hükümetinden daha önce aldığı 1.05 milyar Avroluk krediye; 1,2 milyar Avro tutarında yeni bir devlet yardımı alacak. Grup, ikinci dilimi alabilmek için gerekenleri yaptıklarını açıkladı.Bu yardımla Alman Federal Ekonomik İstikrar Fonu (KfW), TUI’den 150 milyon Avro karşılığında bir opsiyon tahviline sahip oldu ki, bu fiilen TUI hisselerinin % 9,5’i değerinde, şeklinde yorumlanıyor.

ANALİZ: Köprüden önceki son çıkış: TUI’nin PR’ı tuttu mu?

Otellerde kredi takipleri 2020 sonuna doğru hızlı düşüşe geçti.

Turizmdatabank.com’un Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK’dan derlediği verilere göre; Konaklama sektörünün bankalardan aldığı kredilerdeki takibat oranı % 5,18’e geriledi. Otellerin bankalardan aldığı kredilerdeki takibat oranı yıl başından bu yana; % 8,77’den % 7’lere ardından da son aylarda % 6 bandına inmişti

IATA’nın son tahmini: Küresel Havacılık 2020’de % 66 daralacak

“Hükümetlere sınırları yeniden açmak ve yolculara tekrar hava yoluyla seyahat etme güveni vermek için uluslararası kabul görmüş bir Covid-19 testi rejimine ihtiyacımız var ”

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) yaptığı son açıklamada, 2020 yılında hava trafiğinin koronavirüsün (Covid-19) etkisi nedeniyle yüzde 66 daralacağını söyledi.
Önceki düşüş tahmini yüzde 63 idi.Ağustos 2020’de uluslararası yolcu talebi 2019’a göre yüzde 88,3 düştü ve Temmuz ayında kaydedilen yüzde 91,8’lik düşüşe göre hafif bir iyileşme gösterdi.

COVID, 2021’de iş seyahatlerini nasıl etkileyecek?

İspanya’daki iş dünyası derneği Gebta‘nın Iberia ile birlikte yaptığı; 161 kurumsal gezgin ve 209 Seyahat Müdürü üzerinde Haziran 2020’de gerçekleşen Covıd 19 Ve İş Gezilerinin Evrimi anketine göre, iş seyahatinde olanların % 63’ünden fazlası yaptıkları tüm seyahatlerin şirketleri için gerekli olduğunu düşünüyor.

Covid 19’un faydası var mı? “dezenfeksiyon kabini”

Avrupa’da otellerin online acentelere (OTA) bağımlılığı artıyor mu?

Avrupa otel endüstrisindeki dağıtım kanallarının evrimini, çevrimiçi seyahat acentelerinin (OTA) rolünü araştıran, Hotrec ve Institute of Tourism, HES-SO Valais-Wallis tarafından yapılan European Hotel Distribution Study çalışmasına göre; Otellerin QTA’lara bağımlılığında önemli değişimler yaşanıyor. Öte yandan, Turizmdatabank’ın derlediği bulgular göre;  Avrupa genelinde doğrudan rezervasyonların payı ise bu dönemde; 10 puanın üzerinde gerileyerek

DRV’den sosyal medyada kampanya: “Karantina yerine Covid Testi

Almanya’da seyahat acenteleri Birliği DRV, federal hükümet tarafından planlanan zorunlu karantinaya karşı, “oda hapsi yerine korona testi” mottosuyla yeni bir sosyal medya kampanyası başlattı.DRV Başkanı Norbert Fiebig, “Bu yanlış bir yoldur ve seyahat endüstrisini doğrudan ikinci bir kilitlemeye sürüklüyor, Almanya’ya girişte hedefli testler kullanılarak etkin bir şekilde bu risk önlenebilir” dedi

KDV indirimi talebi “küresel çağrı” haline geliyor. Covid’den bunalan otelciler KDV’de ne istiyor?

Covid sürecinde pek çok ülke konaklamadan alınan KDV’yi 2020 sonuna kadar % 5-10 bandına çekmişti. Şimdi bunun ilerleyen yıllarda sürmesi isteniyor.

İspanya Oteller ve Turist Konaklama Konfederasyonu (CEHAT) ve Avrupa düzeyinde otel, restoran, bar ve benzeri kuruluşları temsil eden dernek olan HOTREC, KDV oranlarının geçici olarak düşürülmesini talep etti.KDV oranlarının geçici olarak düşürülmesinin etkili bir önlem olacağını savunan kuruluşlar, sektörün toparlanmasına destek olmak noktasında, bunun şirketler için acil faydalar sunacağını ve birçok kuruluşun hayatta kalması ile kapatılması arasında fark yaratabileceğini ileri sürdü.

TUI’den Kanarya Adaları için ilginç çıkış: TUI ne istedi?

“Yolcular, enfeksiyon riskine rağmen tatillerini yapıp yapmamaya kendileri karar verebilmelidir. Birçok müşterinin bunu çok iyi tartacağına inanıyoruz”

TUI, Alman hükümetinin pandemideki tavsiyelere rağmen, turizmi yeniden başlatmak için; Kanarya Adaları’na turist götürmek istiyor. Grup, seyahat edenlerin riske rağmen tatil yapıp yapmamaya kendileri karar verebilmeleri gerektiğine işaret etti. TUI, Alman Hükümeti’nin tüm İspanya’yı riskli bölge olarak sınıflandırması nedeniyle Kanarya Adaları’na uçuşlarını azaltmıştı.

İspanya’da turizm sektörü geçici istihdamın 2021 ortasına kadar uzatılmasını istedi. Sektör; KDV başta olmak üzere vergilerde indirim de talep ediyor.

TURİZMİN TEKRAR BAŞLAMASINI UMAN TURİZM KURULU, KDV’NİN 2022’NİN SONUNA KADAR % 7’YE İNDİRİLMESİNİ ÖNERDİ

İspanya’da Covid 19’dan muzdarip hale gelen turizm sektörü, geçici istihdam desteği uygulamasının (ERTE) 2021 ortasına kadar uzatılmasını istedi. Turizmde işsizlik nereye varır? Geçici İstihdam Yönetmeliği dosya süresinin Eylül sonu dolacağı İspanya’da Turizm Kurulu, önlemlerin alınmaması durumunda sektördeki toplam 2,7 milyon kişiden 1,5 milyonun yıl sonunda işsiz kalacağı uyarısında bulundu. Sektör, İspanyol Hükümeti’ni, yaklaşık 7 milyar Avroya mal olacak bir dizi özel ERTE’yi (geçici istihdam yönetmeliği) etkinleştirmeye çağırdı.

ANALİZ: Türkiye turizmi 2020’de kaç turist ve ne kadar gelir kaybedecek?

Bir cevap yazın