2021 İSPANYA’DA OTEL YATIRIMLARI

İspanyol otel sektörü

İspanyol otel sektörü 2021’de 3,2 milyarAvro ile COVID öncesi yatırım seviyelerine geri döndü. 2020 rakamlarının üç katına çıkıldığı hatta 2018 tarihini dahi aşarak yeni bir kırıldığı belirtiliyor.

Christie & Co çalışması

Christie & Co çalışmasına göre; bir yıl önceki 8.300 oda ve 67 varlıkla karşılaştırıldığında, işlem gören oda sayısı 130 varlıkta 22.523’e ulaştı. Ancak rakamların ötesinde, pazarda geçen yıl önemli değişiklikler yaşadı.

Yatırım analizine göre, önceki yıldan farklı olarak, hacim, toplamın %53’ü ile kentsel segmentte daha fazla yoğunlaştı. Barselona ve daha az ölçüde Madrid, kentsel sektöre yapılan yatırımların çoğunu karşılarken, Balear Adaları ve hepsinden önemlisi Kanarya Adaları tatil sektöründe öne çıktı.

Yatırımın coğrafi kökeni de önemli değişikliklerin ulusal sermaye tarafından 2020 yılında kaybedilmesiyle birlikte, toplam yatırım hacminin %42’si, yani %27’ye ulaştığı önceki yıla göre %55 daha fazla.

İyileşme yılı


Uzmanlara göre; 2021, turizmde canlanmanın başladığı, otel yatırımlarının büyüdüğü, portföy işlemlerinin geri dönüşü ve birinci sınıf bir yıl olarak hatırlanacak. Oda başına rekor fiyatlarla. 2021 bize göre otel sektörünün uluslararası yatırımın bir ürünü olarak kesin kurumsallaşmasına damgasını vurdu.

Öte yandan mevcut likiditenin daha önce hiç görülmemiş seviyelerde olduğunu ve ucuzdan lükse ve tüm destinasyonlarda, kentsel ve tatil amaçlı tüm otel varlıklarına yönelik iştahın hiç bu kadar olmadığını vurguladı.
Diğer gayrimenkul sektörleri ve diğer Avrupa destinasyonları tarafından sağlanan düşük getiri, İspanyol turizm sektörünü şu anda uluslararası yatırım camiasının öncelikli gayrimenkul yatırım hedeflerinden biri haline getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.