2021’in seyahat eğilimlerinde ana trendler ne olacak?

Covid 19 sağlık krizi nedeniyle, birçok gezgin gelecek yıl evde kalmayı düşünüyor. Diğerleri, genellikle olduğundan farklı seçeneklere bakıyor. Daha önce hiç denemedikleri tatil türlerine eğilimler artış gösteriyor. Araştırmalar, insanların güvenli olduğunda ve mümkün olduğunca az kısıtlamayla seyahat etmeyi planladıklarını gösteriyor.

Buna göre 2021’de beklenen ve öne çıkacak en önemli 10 turizm trendi şöyle sıralanıyor:

Şehir Turizmi
Şehir destinasyonları, dünyanın herhangi bir yerine doğrudan uçuşlar bulunan büyük havalimanları gibi çok sayıda turistik yer, aktivite ve imkan sunuyor. Ve önlemler bakımından daha hazırlıklı olarak kabul görüyor.

Kırsal ve Doğa Turizmi
Kırsal turizm, son zamanlarda geleneksel kentsel turizme alternatif olarak ortaya çıkarken daha fazla insan, yaşam tarzlarını ve kültürlerini öğrenmek veya bazı durumlarda şehirden kopmak için genellikle kırsal bölgelerde bulunan küçük topluluklara seyahat ediyor.

Yurtiçi Turizmin önemi yeniden mi?

Yurt içi veya yurt içi seyahat, son zamanlarda turizm trendleri içinde. Üçüncü milenyum turistleri daha az ziyaret edilen yerleri ve turistik yerleri seçme eğiliminde olduğu gibi, yerel halka ve ev sahibi topluluklara belirli bir yakınlığı tercih etme eğilimindeler.

İş ve MICE Turizmi

Pandemi nedeniyle iş ve etkinlik turizmindeki değişiklikler, karma ve çevrimiçi etkinlikler gibi yeni ilişkiler ve organizasyon biçimleri yarattı, ancak yüz yüze faaliyetin b,r yıl içinde geri dönmesi bekleniyor.

Tıp ve Sağlık Turizminin etkisi artıyor mu?

Medikal turizm son birkaç yılda yeniden büyümeye geçti. Pandemi, seyahat kısıtlamaları ve bazı ülkelerin kapalı sınırlarıyla sekteye uğramışken, sektörün hızla yoluna gireceği tahmin ediliyor. Wellness tatili, özellikle daha önce hiç yaşanmamış stres zamanlarında cazip hale geliyor. Toplum sağlığı korumanın öneminin farkına vardıkça bu tür turizm giderek daha popüler hale gelmesi umuluyor. Hindistan, İspanya, Singapur, Malezya, California, Bali, İtalya ve Hawaii öne çıkıyor.

Spor Turizmi
Taraftar olarak veya sporcu olarak spor turizmin katılım da artacak. Genel olarak, bu tür etkinlikler yerel turizme katkıda bulunan ve gelecekte daha fazla turist çekmeye devam eden alanlar ve altyapı gerektiriyor.

Kültür Turizmi

Kültür turizmi, yılın her döneminde mümkün. Ekonomiye de büyük faydalar sağlayan bu alanda gezginin aradığı başlıca aktiviteler arasında müze ziyaretleri, festivallere katılmak veya yerel mutfağı tatmak vb, var.

Gastronomi
Giderek daha fazla gezgin, zengin kültür tarafından desteklenen yerel mutfağı ve popüler filmleri tatmaya çalışıyor. Bunlarla ilgili aktiviteler de öne çıkıyor. Birçok destinasyonda yılın farklı zamanlarında yemek turları veya yemek festivalleri düzenleniyor. Yemek deneyimi, ziyaretlerden restoranlara, yerel halk tarafından öğretilen kişisel yemek pişirme derslerine kadar çeşitlilik gösteriyor.

Aile Turizmine bakış değişiyor mu?

Aileler, konaklama tesislerinin belirli özelliklerine ihtiyaç duyarlar ve genellikle üyelerin her birini eğlendirecek eğlence aktiviteleri ararlar. Aileleri hedef alan otelciler ve destinasyonlar bunu dikkate alıyorlar. Destinasyonların çok sayıda insanın taşınmasını ve kalmasını kolaylaştırmak için gerekli teknoloji ve kaynaklara sahip olması ilk şart kabul ediliyor.

Eğitim Turizmi

Değişim programlarını, yaz kurslarını veya laboratuvarlara veya kurumlara rehberli ziyaretleri içeren bu alanda uluslararası bağların artması ürünleri de çeşitlendiriyor. Çoğunluğu öğrenci olan turistler, ikamet ettikleri ülke dışındaki bir ülkedeki öğrenme seçeneklerini keşfetmek için eğitim gezilerine de çağrılıyor.

Bir yanıt yazın