2022’DE KİM KAZANACAK: İSPANYA MI TÜRKİYE Mİ?

Hizmette tek rakip: Türkiye

İspanya’nın rakiplerine göre güçlü yönlerini tartışan sektör uzmanları, sürdürülebilir müşteri hizmetine vurgun yaparken ülkenin; müşteri hizmetleri mükemmel olan ve savaşı kazanabilecek güçte olan Türkiye ile rekabet etmekte zorlandığın ve 2022’de de öyle olacağını belittiler.

Anahtar: Kaliteli bir müşteri hizmeti

“İspanya’nın mükemmel bir müşteri hizmeti var ve bu savaşı kazanabileceği tek yer”, diyen Alpitour’un başkanı Gabriele Burgio, otel sunumu kalitesini İspanya’nın güçlü yönlerinden biri olduğuna vurgu yaptı.

Berlin’deki Turespaña Turizm Ofisi danışmanı Arturo Ortiz de, sürdürülebilirlik konusunda ilerleme çağrısı yaparak, “Bu talebin, tüketicinin istediği bir şey ve sunumun bedelini ödemeye hazır”dedi.

Ortiz, “Alman pazarında özellikle yeni nesiller giderek daha sürdürülebilir destinasyonlar arıyor. Giderek daha fazla esneklik var ve müşteri sürdürülebilir olan için daha yüksek fiyatları kabul ediyor” dedi.

2022’de fiyat belirleyici olacak mı?

Rakip ülkelerin pazarlama ve fiyatlarda çok agresif olacağı konusunda uzlaşan azmanlar, her zamankinden daha rekabetçi bir 2022 yazıyla karşı karşıya kalan İspanya’nın, müşterileri çekmek için güçlü yönlerinden yararlanmak zorunda olduğuna işaret etti.

Bunun için; ilgi ve hizmet kalitesi, çok sayıda havaalanı bağlantısı ve otellerinin kalitesine dikkat çektiler.

Türkiye ile rekabet

Jet2 ve Jet2Holidays CEO’su Steve Heapy, “İspanya bazen özel plajları olan, ancak müşteri hizmetleri mükemmel olan ve savaşı kazanabileceği Türkiye ile rekabet etmekte zorlanıyor” derken, İspanya’nın Birleşik Krallık’a yakınlığını, caddede tek başına araba sürmek ve yürümek için güvenli bir yer olması veya varış noktasının diğer faydaları olarak bağlanabilirlik gerçeğini de vurguladı.

Heapy, “Kaliteli bir müşteri hizmeti anahtardır. Bu hiçbir maliyeti olmayan bir şeydir. Ve tatilde insanlar kendilerini özel biri gibi kraliyet ailesi gibi hissetmek ve cana yakın ve yardımsever personele sahip olmak isterler. İspanya’daki otel ürünü son on yılda büyük ölçüde gelişti. “dedi.

Kıyılara yoğunlaşma riskli

Alpitour’un başkanı Gabriele Burgio da aynı tespiti yaparak “bu, son yıllarda yenilenen tesislerle İtalya veya Yunanistan’a kıyasla bir avantaj” dedi. Ancak Burgio, ülke için iyileştirilmesi gereken yönün; turizmin kıyılarda yoğunlaşmış yapısı olduğunu, bu nedenle yolcuları iç bölgelere getirmenin zorluğuna dikkat çekti.

Burgio, “Sürdürülebilirlikte sınır yok, elinizden gelen her şeyi yapmalısınız. Bu herkesin değer verdiği bir faktördür, ciddiye alınmadığı takdirde turizm olmayacak”dedi.

Sürdürülebilirlik konusundaki endişe

Berlin’deki Turespaña Turizm Ofisi danışmanı Arturo Ortiz, Turespaña stratejik planının, sürdürülebilirlik ve dijitalleşme olmak üzere iki ana konuya dayanan organizmanın önümüzdeki hafta düzenlenecek kongresinde sunulacağını vurguladı.

Sürdürülebilirliğin çevresel, sosyal ve ekonomik olmak üzere üç boyutta ele alınacağına işaret eden danışman, “Kongre, İspanya için bu sürdürülebilir talebe odaklanacak, çünkü Avrupalı ​​turistler giderek daha fazla sürdürülebilirlik konusunda endişe duyuyorlar” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.