2022’de tatilci nasıl görünecek?

Turistlerin Pandemi sonrası nasıl hareket edeceğini inceleyen uzmanlar, “Her zamankinden daha fazla kalite, hız ve kişiye özel daha çok hizmet” talep edileceğini ileri sürerken, zamanı kullanmanın farklı teorileri otaya atılıyor. Merak edilen; 2022’de tatilcinin nasıl görüneceği?

Kişiselleştirme anahtar mı olacak?

Pandemiden bağımsız olarak son on yılda, seyahat etmenin eskisi gibi hafife alınacak aşamadan hızla uzaklaştığını vurgulayan uzmanlar, “Pazara uymayan” şeyleri yapmak için bir anın bile boşa harcanmayacağına işaret ediyorlar.

Hizmetleri şekillendirecek ana gösterge olarak, “Kişiselleştirmeyi” öne alan uzmanlar “benzersiz hissetmek” isteyen bir müşterinin giderek daha fazla talep ettiği unsurun; gelecek yıllar için önemli bir trend olacağının altını çiziyor.

Dijitalden anlaşılan ne, gelecek mi?

Hızla değişen müşteri beklentilerini karşılamak isteyen turizm işletmeleri, artık son derece dijitalleşmiş bir dünyada faaliyet gösteriyor. Dijital ekonomi ve küreselleşmenin yarattığı seçenek fazlalığı; bu kadar çok seçenek içinde gezginleri her zamankinden daha fazla kalite, hız ve kişiselleştirme talep etmelerine kaynaklık ediyor.

Neler değişiyor?

2022 yılında turist talebinin gelişeceği ana hatlar şöyle sıralanıyor:

-Tüketiciler daha iyi ilgi istiyor
-Doğru teklifi ve doğru tavsiyenin yanı sıra seçim ve daha fazla özelleştirme istiyor.

-Tekrar seyahat edebildiklerinde deneyimden en iyi şekilde yararlanmak istiyor.

-Kendilerine uymayan şeyler yapmak istemiyor.

-Ulaşımdan otel konaklamalarına kadar Güvenli Deneyimler arıyor.

-Ve işletmeler bu taleplere; web üzerinden daha fazla eğiliyor.

-Yani uçtan uca bir teknolojik çözüme ihtiyaç duyuluyor


Sonuçta seyahat yeniden güvenli hale geldiğinde; yeni destinasyonlara olan talep de artacaktır.

Yenilerin ve varolanların “kişiselleştirmeye” uyumu ve şirketlerin buna paralel nasıl büyüme sağlayacağı ise kilit konumda.

Akla takılan sorular ne?

Mesela havayollarında; daha iyi bir koltuğa, fazladan bir parça bagaja veya uçak içi eğlenceye bakılacak mı? Otomasyon bu taleplere ve şirket içi düzenlemelere nasıl yansıyacak?

Dinamik sadakat ve kişiselleştirme nasıl sorunsuz çalışacak? Yeni bir sistem gerekecek mi?

Akıllı bir dağıtım stratejisi, tedarikçiler ve ajanslar için daha fazla müşteri memnuniyeti ve elde tutmanın yanı sıra gelirleri artırma ve rakiplerden stratejik farklılaşma gibi çok sayıda olumlu sonuç üretecek mi?

Bu soruların yanıtlarının; teknoloji ile daha mümkün olduğunu gören turizm şirketleri; otomasyonun daha önemli hale geldiğinden ve bu amaç için entegre edilmiş araçlar yaratılması gerektiğinden söz ederken, taleplere ve değişikliklere anında uyum gösteren işleme kapasitesine ulaşmaya çalışıyor.

Esnek elektronik ödeme çözümlerinin de eklendiği otomasyonlar, çoklu banka, çoklu kart ve kredi ve ön ödemeli ödemeler sunuyorlarsa, seyahat acentelerinin en iyi ödeme seçeneğini ve en uygun koşulları seçmesine izin veriyorlarsa ve yapay zeka ve makine öğrenimi, turizm sağlayıcılarının ve acentelerinin günümüz gezginlerinin gereksinimlerine daha iyi yanıt vermeleri ve geri dönüşü artırmaları için son derece kişiselleştirilmiş içeriğe sahiplerse, 2022’de seyahat bambaşka bir içeriğe kavuşmuş olacak.

Bir yanıt yazın