Akdeniz turizminde en büyük gelir kaybı kimin?

Dünya turizminin turist ve ağırlama merkezi olan Avrupa ve Akdeniz çanağında Covid 19 pandemisinin etkileri giderek artıyor. Turist sayısı ve turizm gelirinin % 70-80 bandında düştüğü bölgede; turist alan ülkeler sıralaması değişirken, en çok gelir kazanan ülkelerin zararları da ciddi boyutlara ulaştı. 2020 yılı 9 aylık dönemde, en çok turist alanlar, en büyük kayıpları yaşadı.  

2020 yılının 9 aylık döneminde Akdeniz çanağının lider turist destinasyonları içinde İtalya, bu yıl lider konuma yükselirken, 2.sıraya düşen Fransa, çok fazla düşüş yaşayan İspanya ile aynı durumda yer aldı.

Bu dönemde Türkiye 4. sıradaki yerini korurken onu; Yunanistan, Portekiz, Hırvatistan izledi. Geçen yıl ilk 10’da yr alan Mısır ise çok gerilerde kaldı.

Akdeniz’de 2020’nin lider destinasyonları hangi ülkeler?

Akdeniz turizminde yıllardır en gözde destinasyon Fransa idi. Covid öncesi dönemlerde 90 milyon turist bandına yaklaşan Fransa’yı 80 milyona dayanan İspanya izliyordu. Onları 55-60 milyon bandında İtalya ve 50 milyon bandında Türkiye izliyordu.

Covid 19 sürecinde Akdeniz’de turist sayısın % 70-80 bandında azalırken, Turizmdatabank.com’un derlediği verilere göre; ocak-eylül döneminde, en çok turist İtalya aldı.

İtalya merkez bankası verilerine göre ülke 9 aylık dönemde 25 milyonu aşarak liderliğe çıkarken, onu 22 milyona yakın değerle Fransa ve 17 milyon ile İspanya izledi. Türkiye 9,5 milyon yabancı turistle yerini korudu.

En çok turist kaybı kimde?

9 aylık dönemde lider İtalya 26 milyon kayıpla, Türkiye gibi, en az düşüşü yaşarken, Fransa ve İtalya’daki turist kayıpları 50 milyonu aştı.

Bu dönemde Yunanistan 22 milyon, Hırvatistan 11 milyon, Portekiz de 7 milyondan fazla düşüş yaşadılar. Mısır’daki gerileme ise 9 milyonu aştı.

DETAYLI RAPOR: Tahmini turizm geliri kayıpları ne oldu? >>>

Akdeniz’de turist sayıları, 9 aylık

Bir yanıt yazın