Alman devleti TUI’nin ortağı mı oldu?

Alman devleti TUI’ye desteğini sürdürüyor: Grup 1,2 milyar daha destek alıyor. Alman devleti TUI’nin ortağı mı oldu?

TUI’ye 1,2 milyar Avro yeni destek geldi

Covid döneminde finansal açıdan zorlanan Avrupa’nın en büyük turizm grubu TUI, Alman federal hükümetinden ikinci bir destek daha alıyor.

TUI, Alman federal hükümetinden daha önce aldığı 1.05 milyar Avroluk krediye; 1,2 milyar Avro tutarında yeni bir devlet yardımı alacak. Grup, ikinci dilimi alabilmek için gerekenleri yaptıklarını açıkladı.

Yeni kredi, Alman Ekonomik İstikrar Fonu’na 150 milyon Avroluk dönüştürülebilir tahvil ihracı ve TUI tahvil sahiplerinin gelecek yıl ödenmesi gereken kıdemli senetlerden muaf tutulmasına bağlıydı. Alman tur operatörü, son tarihin dolduğu 30 Eylül’den hemen önce her iki şartı da yerine getirdi.

Bu yardımla Alman Federal Ekonomik İstikrar Fonu (KfW), TUI’den 150 milyon Avro karşılığında bir opsiyon tahviline sahip oldu ki, bu fiilen TUI hisselerinin % 9,5’i değerinde, şeklinde yorumlanıyor.

TUI’ye verilen destek ne kadar oldu?


TUI Group, 1.05 milyar Avroluk kredi limitine şimdi de, ek olarak 1,2 milyar ve toplamda yaklaşık 2 milyar Avro’luk finansal kaynak eklemiş olacak.
Bu yeni paket, gruba 20/21 kışında mevsimsel dalgalanmaları karşılamak için yeterli likidite sağlayacak ve koronavirüs krizinin ortasında mali durumunu güçlendirecek.

“TUI artık daha likit”

Grup CEO’su Fritz Joussen, “Son derece değişken bir pazar ortamındayız, pazar ve destinasyonlarda öneriler ve faaliyetler durmadan değişiyor. COVID-19 krizi ve işimiz nedeniyle dünya çapında hala önemli seyahat kısıtlamaları var. Kısıtlamalar tur operatörleri açısından muazzam esneklik gerektiriyor, bu nedenle yeni istikrar paketi pandemi sırasında gerekli likiditeyi garanti edecek”dedi.

TUI’inin hisse değeri toparlanır mı?

Alınan bu yardımlarla TUI’nin Alman borsalardaki değirinin değişmesi de umuluyor. Ne var ki grubun değeri Covid öncesinde 12 Avrolara oturmuşken, bu yılın ilk yarısında 3,5-3,0 Avro’ya kadar gerilemişti.

TUI’nin ne kadarı devletin oldu?

Federal Ekonomik İstikrar Fonu, TUI’den 150 milyon Avro hacimli bir opsiyon tahviline sahip oldu. Opsiyonların vadesi 10 yıl. Ve herhangi bir zamanda TUI hisselerine dönüştürülebilir.
Tam dönüşümle bu, şirkette yaklaşık yüzde 9,5’luk bir hisse anlamına geliyor.
Tahvil yalnızca Federal Ekonomik İstikrar Fonu tarafından kullanılabilir. TUI, KfW kredisini geri öderse, grup tahvili feshetme hakkına sahip.

TUI’nin Alman borsalarındaki hisse değeri ne oldu?

Bir yanıt yazın