Alman pazarında İspanya, Kanarya desteği ile öne çıktı

Almanya’dan seyahat satışlarında son haftada İspanya çok ciddi büyüme yaşadı. Büyümede, Kanarya Adaları’nın Almanya’da yasaklı destinasyon olmaktan çıkması etkili olurken, Türkiye yerini korudu. Mısır ve Yunanistan’da düşüş sürdü. Yaz satışları ise hala Türkiye ve İspanya ağırlıklı.

İspanya’da iyileşme ne oranda?

Alman danışmanlık firması TrevoTrend tarafından hazırlanan en son haftalık rapora göre, Almanya’daki seyahat acenteleri tarafından yapılan rezervasyonlarda İspanya’da % 86’lık bir artış görüldü.

19-25 Ekim haftası verilerine göre,( Almanya’nın Kanarya Adaları’na seyahatle ilgili kısıtlamaları kaldırdığı gün dahil) Almanya’dan İspanya’ya talep yükseldi.

Türkiye toparlandı ama Yunanistan kayıpta

Geçen hafta İspanya % 5 düşerken Türkiye % 20, Yunanistan ise % 41 gerilmişti.

Sonraki haftada İspanya satışları % 86 artış gösterirken Türkiye’ye seyahatler toparlandı ve % 1’lik bir azalmayla geçen yılı yakaladı. Yunanistan’daki düşüş ise derinleşerek % 43’e çıktı.

Böylelikle İspanya’nın bir önceki yıl düzenlediği tatil destinasyonları arasında birinciliği kaybettiği son aylara göre şimdi toparlanıyor. Kışın Kanarya Adaları’na rakip olan Mısır ise % 12 daraldı.

Yaz 2020 tatilindeTürkiye önde

2019 yaz satışlarında % 25,8 payla ilk sırada yer alan İspanya 2020’de % 22,2 ile ikinci sıraya geriledi. Geçen yıl % 20,8 ile ikinci olan Türkiye de 2020’de % 37 ile ilk sırada bulunuyor.

Öte yandan % 17 ile üçüncü sırada olan Mısır ise bu yıl % 7 gibi dördüncü sırada. Üçüncülüğe % 12 ile Yunanistan geldi.

Bir yanıt yazın