Almanlar 2020’de en çok nereye seyahat etti?

2020 Corona yılında tatil eğilimleri ciddi oranlarda gerilerken, seyahat etme kültürü yerleşik olan Almanları bir kısmı yine de turistik destinasyonlara gitmeye gayret etti. Almanya’da karayolu ile seyahatler, kamp vb hakkında uzman kuruluş olan ADAC’ın Reisereporter’da yayınlanan çalışmasına göre; İspanya sıralamaya giremezken, Türkiye hafif düşüşle yerini korunu. 2020’de an ciddi ilgi artışı Hırvatistan’da görüldü

Almanlar seyahate devam etti mi?

Alman tatilcinin bu zor zamanda nerelere seyahat ettiklerini ve nerelerde tatil yaptıklarını araştıran ADAC, Almanların Avrupa’daki seyahat davranışlarını analiz etti.

Bir kısım Almanın bütün Covid endişesine rağmen tatil yapmaktan caydığını dile getiren bulgulara göre; en popüler tatil destinasyonları yine ön sıralarda yer aldı.

Almanya’da iç pazara seyahat artıyor mu?

Dünya çapında kapalı sınırlar ve yılın ilk yarısındaki kısıtlamalar nedeniyle 2020 Corona yılında sadece Mayıs-Eylül arası dönemi inceleyen ADAC çalışması gösteriyor ki, birçok gezgin kendi ülkelerinde tatil yapmayı tercih etti.

Yıllardır içerde seyahatin güçlü olduğu Almanya’da 2020 yılında iç pazarın payı % 2019 yılına göre; 29,9’dan yüzde 33,3’e yükseldi.

En popüler olan İtalya’nın yeni rakibi kim?

2019 yılında % 18,8 ile ilk sırada bulunan İtalya destinasyou 2020’de payını % 14,9’a düşürdü. Yine lider olmasına rağmen, bu kez yanına Hırvatistan geldi.

Geçen yıl Almanların % 9,6 olan Hırvatistan tatili tercih oranı 2020’de % 14,3 ile en iyi gelişmeyi gösterdi.
Tatil bölgelerini karşılaştırırken, Hırvatistan’dan iki bölge ilk iki sırada yer alıyor: Kuzey Adriyatik’teki Istrian yarımadası ve Dalmaçya kıyısı.

ADAC değerlendirmesine göre Almanya’daki kamp patlaması oldu. Burada da Almanya yüzde 35,1’lik ciddi bir artışla ilk sırada yer alıyor. Bir önceki yıla kıyasla, Hırvatistan yüzde 15,4 ila 14,9 ile İtalya’yı biraz geride bıraktı.

Yüzde 9,7 pay alan Avusturya destinasyonu da 2019’dan 2 puan daha iyi tercih edilme oranına ulaştı.

Türkiye turizmi yerini korudu

Almanları Türkiye tercihleri ise geriledi. 2019’da % 10 dolayında olan Türkiye tercihi 2020’de % 7,3’e düştü.
Bu dönemde Fransa’ya olan ilgi; % 5,7’den % 4,4’e gerilerken, Yunanistan % 1,6’dan % 2,5’e çıktı.

Bir yanıt yazın