Almanya COVID-19’da Türkiye için ne açıkladı?

Almanya federal dışişleri bakanlığı sayfasında şu notlar yazıldı:

COVID-19’un yayılması ve buna bağlı olarak uluslararası hava ve seyahat trafiğindeki kısıtlamalar ve ayrıca kamusal yaşam üzerindeki olumsuz etkiler nedeniyle, Türkiye’ye yapılacak gereksiz turist gezilerine karşı hala uyarılmaktadır.

Ege bölgesinde Aydın, İzmir ve Mu ğla illeri ile Akdeniz bölgesinde Antalya ili, Türk hükümeti tarafından belirlenen kapsamlı turizm ve hijyen konseptinin kesinlikle olması şartıyla 8 Kasım 2020 (dahil) tarihine kadar bunun dışında tutulmuştur.

Türkiye’deki tüm yolcular için, kalkıştan önceki 48 saat içinde zorunlu bir PCR testi ve ayrıca yukarıda belirtilen dört ilin dışından ayrılırken de geçerlidir. Türk makamları tarafından bir kontrol yapılmaktadır.

Yolcuların masrafları kendileri karşılaması gerekir. Test sonucu pozitif çıkanların Türkiye’de karantinaya veya tıbbi tedaviye gitmesi gerekiyor.

9 Kasım 2020 tarihinden itibaren seyahat uyarısı Ege bölgesinde Aydın, İzmir ve Muğla illeri ile Akdeniz bölgesinde Antalya illeri için de geçerli olacaktır.

Türkiye halen riskli bölge olarak sınıflandırılmaktadır. Bu, temelde (muhtemelen yine) zorunlu bir PCR testi ve muhtemelen Almanya’ya girerken bir karantina yükümlülüğü ile sonuçlanır.

İran’la kara sınırı dışında Türkiye’nin hava, kara ve deniz sınırları açıktır ve şu anda sınırdan Yunanistan’a geçmek mümkün değildir.

Türk vatandaşları ve turistler dahil yabancılar için iç hat uçuşlarında, tren ve otobüs yolculuklarında ve otel konaklamalarında yetki kodu (“HES kodu”) gereklidir. Bu, aktarım süresi 24 saatten az olan uluslararası uçuş bağlantılarından bağlantılı uçuşlar için geçerli değildir. Kod, SMS yoluyla (sadece Türk cep telefonlarıyla) veya bir uygulama aracılığıyla alınabilir. İlgili ulaşım şirketi veya oteller bu konuda bilgi sağlar.

Tüm kamusal alanlarda, süpermarketlerde ve toplu taşıma araçlarında koruyucu maske takmak zorunludur. Sosyal mesafe (üç adım ötede) gereklidir, ihlaller cezalandırılır.

İspanya için ne dendi?

İspanya, COVID-19’dan güçlü bir şekilde etkilendi. Ülke çapında, özellikle Madrid’in başkentinde, Aragón, Kastilya La Mancha, Kastilya ve Léon’un özerk topluluklarında, Katalonya, La Rioja, Murcia, Navarra, Bask Bölgesi ve Ceuta ve Melilla’da bölgesel enfeksiyon kaynakları bulunmaktadır.
Ülke çapında görülme sıklığı, yedi gün içinde 100.000 kişi başına 50’den fazla vakadır, bu nedenle İspanya, Kanarya Adaları hariç, riskli bölge olarak sınıflandırılmıştır.

Bir yanıt yazın