Almanya, Delta varyantından dolayı Portekiz ve Rusya’dan gelişleri durdurdu

Almanya, son haftalarda her iki ülkede de kaydedilen çok sayıda COVID-19 Deltası vakası nedeniyle 29 Haziran Salı gününden bu yana Portekiz ve Rusya’dan gelen yolcuları yasakladı.

Hastalık kontrolü ve önlenmesinden sorumlu bir federal hükümet kurumu ve araştırma enstitüsü olan Alman Robert Koch Enstitüsü, son salgınlardan sorumlu varyantın yaygın olduğu ülkeler listesine yeni eklemeleri açıkladı.

Tedbir, izole edilecek Almanya vatandaşları ve sakinleri dışında, bu iki ülkeden gelen tüm yolcuların sınırlarının kapalı olduğunu varsayıyor.

Almanya ne yapıyor?

29 Haziran’da veya sonrasında Almanya’ya gelen Alman vatandaşları ve sakinleri, virüse karşı aşılanmış veya negatif test edilmiş olmalarına bakılmaksızın on beş gün karantinaya tabi tutulacak.

RKI direktörü Robert Wieler’e göre, Delta varyantının sonbaharda Almanya’da baskın tür olması bekleniyor.

Almanya şu anda çok sayıda COVID-19 vakası nedeniyle şu ülkelerden seyahat etmeyi yasaklıyor: Botsvana, Brezilya, Eswatini, Hindistan, Lesoto, Malavi, Mozambik, Namibya, Nepal, Portekiz, Rusya Federasyonu, Zambiya, Zimbabve, Güney Afrika, Uruguay ve Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda ve Man Adası, Manş Adaları ve tüm Britanya Denizaşırı Toprakları dahil olmak üzere Birleşik Krallık’ın Man Adası.

Öte yandan, Danimarka, Letonya, Lüksemburg, Slovenya ve Hollanda dahil olmak üzere diğer bazı ülkeler riskli alanlar listesinden çıkarıldı. Hırvatistan’ın Varaždin ilçesi, Kronoberg, Norrbotten ve Värmland eyaletleri dışında İsveç’in tamamında olduğu gibi artık bir risk bölgesi olarak kabul edilmiyor.

Almanya, 25 Haziran 2021’den bu yana, seyahatlerinden iki hafta önce tam aşıları olan üçüncü ülke gezginlerinin girişine izin veriyor.

Daha önce, Almanya, Avrupa Konseyi’nin tavsiyesi üzerine epidemiyolojik sigorta olarak kabul edildikten sonra, 20 Haziran’dan bu yana aşılama durumlarına bakılmaksızın ABD, Tayvan, Hong Kong, Makao, Arnavutluk, Sırbistan, Kuzey Makedonya ve Lübnan’dan seyahat edenlere yönelik kısıtlamaları kaldırdı .

Bir yanıt yazın