ALMANYA ‘RİSKLİ’ İLAN ETTİĞİ BÖLGELERE 6SEYAHAT UYARISINI KALDIRACAK

Almanya, vaka sayılarının düşen ve aşı olan insan sayısı artan ülkelere seyahat kısıtlamasını kaldırmaya hazırlanıyor. Almanya, haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısının 200’ün altında olan ülkeler için 1 Temmuz’dan itibaren genel seyahat uyarısını kaldırılacak.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, vaka sayılarının düşmesi ve aşı olan insan sayısının arttığını belirterek, aylarca süren karantina uygulamalarından sonra daha fazla normalleşmenin beklenebileceğini belirtti. Maas, bunun seyahatler için de geçerli olduğunu aktararak, yaklaşık bir yıl sonra, haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısının 200’ün altında olan bölgeler için 1 Temmuz’dan itibaren genel seyahat uyarısının kaldırılacağını ifade etti.

“Yüksek riskli bölgeler” ve “virüs varyasyon bölgeleri” için seyahat uyarısı devam edecek

Avrupa’da aşılananlara, iyileşenlere ve test uygulananlara ortak kurallar getirileceği için bu adımı atabildiklerini kaydeden Maas, seyahatlerde tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini belirtti. Maas, Kovid-19’un mutasyona uğradığına işaret ederek, bu nedenle “yüksek riskli bölgeler” ve “virüs varyasyon bölgeleri” için seyahat uyarısında bulunmaya devam edeceklerini kaydetti.

Almanya’daki mevcut uygulamada, haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısı 50’nin üzerinde olan bölgelere seyahat uyarısı yapılıyor. (AA)

Bir yanıt yazın