Almanya turizmine verilen destekte durum ne?

Almanya’da Covid’den olumsuz etkilenen şirketlere sunulan “Köprüleme yardımı” için mevcut olan yaklaşık 25 milyar Avro’nun hala 1 milyar Avro’dan az bir kısmının sektöre verildiği belirtildi. BTW’nin açıkladığı verilere göre yardım,Ekim ortasında bu sadece 954 milyon Avro’ydu. 128.714 başvurunun toplamda 92.861’i onaylandı. Buna ek olarak, şimdiye kadar küçük ve orta ölçekli şirketler için 1,13 milyar avroluk köprüleme yardımı onaylandı.

Federal Ekonomi Bakanlığı’nın bir soru önergesine verdiği cevapta ortaya onan verilerden sonra, korona salgını nedeniyle kapanışların ve gereksinimlerin başlangıçta düşünülenden daha hızlı geri çekilebileceğine inanıyorduk. Ayrıca, ekonomi Haziran’dan Ağustos’a kadar beklenenden daha hızlı toparlandı, denildi.

Öte yandan ülke genelinde, Acil Yardım Programı’ndaki 50 milyar Avronun üçte birinden azı ödendi. Kendi hesabına çalışanlar, küçük işletmeler, serbest çalışanlar ve çiftçilere yönelik programdan toplam 13,6 milyar Avro aktı. Bu, 30 Eylül’e kadar, acil yardım için yaklaşık 2,2 milyon başvuru yapıldı. 350.000’in biraz altında veya yaklaşık yüzde 16’sı reddedildi.

Alman hükümeti turizmcilere ne vaat etti?

Federal Ekonomi Bakanlığı, Kasım ayındaki kilitlenme sırasında vaat edilen korona tazminatı ve mali yardım hakkında bazı bilgiler yayınladı. Buna göre;

Federal hükümetin olağanüstü ekonomik yardımı, salgınla baş etmek için gerekli tedbirler nedeniyle operasyonları geçici olarak kapatılanlara destek oluyor.

Devlet emri nedeniyle iş yapması yasaklanmış veya mevcut bir emir nedeniyle zaten yasaklanmış şirketler, işletmeler, serbest meslek sahipleri, dernekler ve kurumlar başvuruda bulunabilir.

Destek nasıl ödenecek?

Ekonomik yardım, tek seferlik toplu ödeme olarak ödenir. Etkilenenlere basitçe ve bürokratik olmayan bir şekilde yardım edilmelidir. Bu, özellikle geçici kapatmaya rağmen katlanılan sabit maliyetlerle ilgilidir. Süreci olabildiğince basit tutmak için, bu maliyetler satışlar kullanılarak tahmin edilir. Bu nedenle referans noktası, Kasım 2019’daki ortalama haftalık cirodur. Geri ödeme tutarı, 50’ye kadar çalışanı olan şirketler için karşılık gelen cironun yüzde 75’idir. Ayrıntılı ve çok karmaşık maliyet muhasebesine girmek zorunda kalmamak için, sabit maliyetler bu nedenle sabit oranlıdır. Avrupa Birliği’nin devlet yardımları yasası belirli sınırlar koymaktadır.

Verilen olağanüstü ekonomik yardım, kısa çalışma ödeneği veya köprüleme ödeneği veya köprüleme yardımından daha sonraki herhangi bir yardım gibi o dönem için halihazırda alınmış olan devlet yardımlarından mahsup edilecektir.

Genç şirketler de destekleniyor. Kasım 2019’dan sonra kurulan şirketler için Ekim 2020 satışları ile karşılaştırma kullanılır. Serbest meslek sahipleri seçme hakkına sahiptir: Ayrıca, 2019’daki bir önceki yılın ortalama satışlarını satış için referans çerçevesi olarak kullanabilirler.

Federal hükümet, yardımın uygulanmasını ve verimli bir şekilde işlenmesini mümkün olan en kısa sürede yapılabilir hale getirmek için hızla çalışıyor. Bu nedenle peşin ödeme olasılığı da incelenmektedir.

Desteklerde riski kim alacak?

Aynı zamanda, ilgilenen küçük şirketlere kredi programları aracılığıyla ek yardım sağlanmaktadır. KfW hızlı kredisi artık serbest meslek sahiplerine ve en fazla 10 çalışanı olan şirketlere de açık olacak. Şirketler, 2019’da elde edilen ciroya bağlı olarak, 300.000 Euro’ya kadar olan bu KfW ekspres kredileri için kendi ana bankaları aracılığıyla başvurabilirler. Federal hükümet tüm riski üstlenir ve ana bankaları sorumluluktan kurtarır.

Köprüleme yardımı Ocak 2021’den Haziran 2021’e kadar uzatılacak ve koşullar iyileştirilecektir.

Bir yanıt yazın