Almanya’da tartışmalı yasa değişikliğine karşı “mahkeme”

Enfeksiyon Koruma Yasası aceleyle değişti. Kanun koyucular, Enfeksiyon Koruma Yasasında yapılan değişikliği aceleyle başlatırken, Federal Meclis, tasarıyı 236’ya karşı 415 oyla onayladı. 

Ardından Federal Konsey tasarıyı kabul etti ve Federal Başkan Steinmeier yasayı aynı gün imzaladı. 

BTW değişikliğe ne dedi?

Alman turizm endüstrisinin çatı kuruluşu olan Federal Alman Turizm Endüstrisi Birliği (BTW) yaptığı kısa açıklamada şunları belirtti:

Yeni düzenleme, bir pandemi durumunda alınabilecek olası önlemler olarak, diğer şeylerin yanı sıra, “yemek tesislerinin yanı sıra geceleme, eğlence tesisleri ve etkinliklerin” işletilmesini yasaklamayı veya kısıtlamayı öngörüyor. Genel seyahat kısıtlamaları da mümkün. 

Anayasal başvuru mu olacak?

DEHOGA Federal Derneği, – taslakta belirtildiği gibi, yasa, aslında ilgili şirketler için herhangi bir tazminat düzenlemesi sağlamazsa anayasal bir işlem başlatacağını önceden çok açık bir şekilde belirtmişti. 

Çünkü acil bir durumda tazminat ödemesi dışında herhangi bir şey zorla kamulaştırma anlamına gelecektir.

500’den fazla şirket ve kişi mahkemeye gidiyor

Almanya’da giderek daha fazla şirket ve vatandaş Kasım ayındaki kapanışları mahkemeye taşıyor.

Funke medya grubunun Alman Yargıçlar Derneği’nden alınan bilgilere göre, sadece ilk hafta idare mahkemelerine 500’den fazla acil başvuru geldi. Uygulamalar öncelikli olarak kısıtlamalardan etkilenen sektörlerdeki şirketlerden gelmektedir – restoranlar ve oteller ile fitness stüdyoları, konser organizatörleri veya. Yüzme havuzları, eğlence salonları, bahis dükkanları, dövme, bronzlaşma ve kozmetik stüdyolarının işletmecileri.

Bir yanıt yazın