ALMANYA’DAN UÇUŞ ARAMALARI NASIL GİDİYOR?

2019 ile karşılaştırıldığında, Kanarya Adaları ve Balear Adaları uçuşları için yapılan aramalar güçlü düşüşler göstermeye devam ediyor. Temmuz ortasından bu yana Yunanistan’a yapılan uçuş aramalarında artış oldu. Türkiye’ye ilgi ve seyahat niyetinde önemli artış var.

Alman hükümetinin 23 Temmuz’da anakara İspanya, Balear Adaları ve Kanarya Adaları’nı COVID insidansının yüksek olduğu bölgeler listesine dahil edeceği duyurusu, Alman tüketicilerin davranışları üzerinde olumsuz etki yarattı.

Almanya’daki uçuş aramaları Balear Adaları (-%37) ve Kanarya Adaları (-60%) için aynı gün düşmesine rağmen, takip eden günlerde hızla iyileşiyorlardı.

İspanya’ya seyahat niyeti nasıl?

Mabrian analistlerine göre, açıklamanın olduğu günlerde, İspanya’nın tamamı için -%30, Balear Adaları için -%37’lik bir düşüş vardı. Kanarya Adaları için -%60 dolayında idi.

DER Touristik, Almanya pazarında Balear Adaları’na yapılan yeni rezervasyonlardan daha fazla iptal var derken son günlerde hızla toparlanıyor ifadesi söylendi. 25 Temmuz’da ayın geri kalanıyla karşılaştırıldığında İspanya + %41, Balear Adaları + %49 ve Kanarya Adaları + 92 belirgin bir değişim görüidü.

TUI Grubu bir bütün olarak İspanya destinasyonlarına ve özellikle “en çok rezerve edilen olarak ilk sırayı almaya devam ettiğini Mayorkaya olan talebin yüksek kaldığını belirtmişti.

Uçuş aramalarını Temmuz 2019’daki aynı tarihlere göre karşılaştırıldığında Almanların İspanya’ya seyahat etme ilgisinde bir düşüş var.

Yunanistan’da durum ne?


Öte yandan Yunanistan’ın 18 Temmuz’dan bu yana düşük riskli kabul edilen ülkeler listesinde yer alırken Almanların Yunanistan’a, özellikle de takımadalarına uçuş aramalarında bir artış oldu.

Ancak 23 Temmuz’da meydana gelen bir başka etki oldu. O gün Almanya’dan Yunanistan’a uçuş aramaları %46 düştü.

Bu, İspanya ile ilgili haberler genel düzeyde diğer destinasyonları da etkilediği şeklinde yorumlandı.

Türkiye’ye seyahat niyeti ne?

6 Haziran’dan bu yana Türkiye, Almanya’nın düşük riskli ülkeler listesinde yer alıyor ve bu durum seyahat niyetlerine de yansıdı.

Özellikle Antalya’ya ve genel olarak Türkiye’ye yönelik uçuş arama hacminin evrimi, hem önceki güne göre hem de özellikle 23 Temmuz’a göre çok daha istikrarlı seyrediyor.

Ayrıca, bu yılın Temmuz ayını 2019 verileriyle karşılaştırarak, Almanya pazarının Türkiye ve Antalya için yaptığı uçuş aramalarında ilgi ve seyahat niyetinde önemli bir artış olduğunu belirtiyorlar.

Bir yanıt yazın