Amadeus’un geliri düştü ama 4 milyar Avro’dan fazla likiditesi var

COVID-19 krizinin neden çöküş turizm sektörü tedarikçilerinden Amadeus‘un da karını azalttı. 2020 yılı 9 aylık dönemde, uçuş iptalleri ve havayollarındaki gerilemenin ardından şirketin 886,3 milyon Avro olan geliri 356,4 milyon Avro zarara dönüştü. Öte yandan şirket kullanabileceği likit değerin yaklaşık 4,2 milyar Avro olduğunu belirterek pazara güven veren açıklamada bulundu.

Amadeus’un ciro ve geliri ne kadar düştü?

Global Distribution Systemlerde (GDS) önde gelen turist hizmetleri sağlayıcısı Anadeus’un açıkladığı verilere göre cirosu % 59,8 düşüşle 1.699,8 milyon Avro’ya geriledi. Bu düşüşün sağlık krizi nedeniyle iptallerin etkisi hariç % 50,2 olacağı da belirtildi.

Şirketin brüt işletme karı (EBITDA) 2019’un aynı döneminde kaydedilen 1.751 milyon Avro’ya kıyasla % 88,8 azalarak 196,2 milyon Euro’ya düştü.

Şirketin düzeltilmiş karı da % 121,7 daralarak 214,2 milyon Avro’luk zarara geldi.

Amadeus’un açıklamasında, üçüncü çeyrekte, hava yolculuğu çok düşük seviyelerde kaldı ve Mayıs ve Haziran aylarında ilk faaliyet belirtilerinin ardından, dünyanın çeşitli yerlerinde seyahat kısıtlamalarıyla.yaz aylarında farklı bölgelerde küresel hava trafiğinde yavaş bir toparlanma gözlendiği vurgulandı.

Şirket, bilet rezervasyonlarının; iptalleri aşması nedeniyle, son çeyreği pozitif bir net rezervasyon hacmi ile kapattığını belirirken, seyahat acenteleri aracılığıyla yapılan net rezervasyonların % 89,8 ve dağıtım gelirlerinin % 85,3 oranında azaldığına dikkat çekti.

İlk dokuz ayda, dağıtım işinin rezervasyon hacmi ve gelirleri, sırasıyla; % 82,1 ve % 76,9 azalırken, COVID -19 nedeniyle iptallerin etkisi hariç ciroda % 59,9 düşüş oldu.

Amadeus 2021’i nasıl görüyor?

Amadeus CEO’su Luis Maroto, yılın geri kalanında ve kışın pandeminin ikinci dalgası nedeniyle durumun yüksek belirsizlik oluşturmaya devam ettiğini vurgularken, maliyet verimliliği programında ilerlendiğini, 30 Eylül’de 4.000 milyon Avro’nun üzerinde likidite elde ettiklerini, bunun da bu krizi aşmada ve işi sektörün yeni gerçekliğine uyarlamalarına yardımcı olduğunu söyledi.

Amadeus ne kadar likit?

Şirket, Eylül 2028’de vadesi gelen 750 milyon Avro’luk Eurobond ihracı ile Eylül ayında likiditesini artırdığını ve borcun vadesini uzattığını da açıkladı.

30 Eylül itibariyle, Amadeus’un kullanabileceği likidite, nakit (2.952,4 milyon Avro), çekilmemiş döner kredi olanağı da (1 milyar Avro) dahil olmak üzere yaklaşık 4,2 milyar Avro dolayında bulunuyor.

Bir yanıt yazın