Avrupa eve hapsoldu ama Kanarya’da umut bitmedi?

İngiltere başbakanı Boris Johnson’ın açıkladığı bir aylık evlere kapanma kararı ülke ile güvenli bir koridor elde eden Kanarya Adaları’nda büyük endişeye neden oldu.

Bu kapanma zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarını da içeriyor ve adaların otelciler birlik ve dernekleri son önlemin adaları olumsuz etkileyeceğini tahmin ediyor. Ama umutlu olduklarını da söylüyorlar.

Geçen ayın sonunda İngiltere ve Almanya hükümetleri, İspanya takımadalarına seyahat kısıtlamalarını kaldırmış, havayolları ve oteller başta olmak üzere, yeniden planlar yapılmıştı.

Aynı günlerde Almanya ve İngiltere’den Kanarya Adaları’na rezervasyon ve satışlar ciddi biçimde artmaya başlamıştı.

Kanarya Adaları Hükümeti’nin beklentisi, geçen kış talebinin en azından yarısını geri kazanmaktı. Ancak son kararlar yapılan planları suya düşürmeye başladı.

İngilizlerin evlere hapsedilmesi, Kanarya Adaları çıkarlarına ağır bir darbe oldu şeklinde yorumlanıyor.

Turist merkezleri tamamen kapandı mı?

İngiltere’deki hapsedilme, Alman hükümetinin, koronavirüs enfeksiyonlarının büyümesini engellemek için, otellerin ve eğlence mekanlarının kapatılmasına ek olarak, zorunlu olmayan seyahatlerden kaçınılmasını da öneren tavsiyelerdi. Şimdi Avrupa’nın 3 büyük turist kaynağı; Almanya, İngiltere ve Fransa kapatılmış oldu.

Öte yandan detaylı yönergeler açıklanana kadar TUI ve Jet2 gibi şirketler operasyonları askıya almaktan kaçınıyorlar.

Geçen hafta Kanarya Adaları Hükümeti, turistlerin COVID-19 için negatif sonuç veren bir teşhis testi sunmalarını gerektiren ilk özerk topluluk olmasını sağlayan kanun hükmünde kararnameyi onaylamıştı. Test seyahatten 72 saat önce yapılmalı.

Erteleme başladı

Turoperatöleri yurtdışında tatil yapmak isteyenler için bunun ne anlama geldiği konusunda netliğin elde edilmesine kadar çalışacaklarını seyahat etmek istemeyenlere rezervasyonları daha sonraki bir tarihe kaydırmaları için ücretsiz değişiklikler sunmak istiyor.

EasyJet, İngiltere’ye olan ve İngiltere’den dışarı olan uçuşların kilitlenme sırasında iptal edileceğini ve uçuşun Aralık ayı başına kadar devam etmeyeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.