Avrupa havaalanları iflasın eşiğinde mi?

ACI Europe , Covid önlemlerinden dolayı, hava trafiğinin ve hava bağlantısının çöküşünü ortaya koyan en son yolcu verilerini yayınladı . Kuruma göre; yolcu sayısında % 90’a yakın düşüş yaşayan havaalanları, iflasın eşiğine yaklaştı. 10 aylık dönemde özellikle Avrupa ve çevresinde iç pazarlarının dinamizmi nedeniyle düşüşler en az Antalya, Moskova gibi sınırlı sayıda kentte gerçekleşti.

Türkiye ve Rusya neden daha az geriledi?

Rapor, COVID-19 pandemisinin ve kısıtlamalar ve karantina politikaları nedeniyle; Avrupa Birliği (AB), Avrupa Ekonomik Alanı (AEA), İsviçre ve İngiltere’deki havalimanlarının, yolcu trafiğinde ortalama % 86 düştüğünü ortaya koyarken, Avrupa’nın geri kalanında, AB dışı yolcu trafiği, biraz daha az % 59 düşüş gösteredi.
Rusya ve Türkiye’deki havalimanları, kendi iç pazarlarının dinamizmi nedeniyle diğer pazarlardan daha az gerileme yaşadılar.

Avrupa’da yolcu trafiği % 81 daraldı


Avrupa havalimanı ağında trafiğin 10 ayda % 81 azaldığını gösteren verilere göre; yolcu sayısındaki düşüşün 1.5 milyar eşiğini aştı.

Antalya ilk sırada

Bu da Avrupa’nın en büyük 10 havalimanını sıralamasını alt üst etti. ACI’ye göre Eylül ayında Avrupa’nın en yoğun havalimanı yalnızca 2,25 milyon yolcuyla (-% 53,5) Türkiye’deki Antalya oldu, onu Moskova-Sheremetyevo (-% 53,5), Moskova-Domodedovo (-26, % 2) ve İstanbul (-% 71) izledi.

Avrupa’da en çok yolcu trafiğine sahip havalimanları, Eylül

Bir yanıt yazın