AVRUPALI YAZIN SEYAHAT EDECEK Mİ?

Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) araştırması gösteriyor ki kitlenin %16’sı Haziran ve Eylül ayları arasında seyahat etmeyi planlarken, diğer %16’sı sonbaharda seyahat etmeyi planlıyor ve üçte ikisi Kasım 2021’in sonuna kadar seyahat etmeyi planlıyor.

Seyahati mümkün kılan neler?

Avrupalıların kısa vadeli seyahat niyetleri ve tercihleri ​​hakkında bilgi sağlayan en son Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) araştırması gösteriyor ki Avrupa aylarca süren karantina ve kısıtlamalardan sonra açılırken, Kıtada COVID-19 aşı yönetiminin hızlı ilerlemesi, COVID Sertifikası AB dijitalinin yakın zamanda tanıtılması ve yaz yaklaşımı ile birleştiğinde, Avrupalıların seyahat ruhunu yönlendiriyor.

Ankete katılanların %16’sı Haziran ve Eylül ayları arasında seyahat etmeyi planlarken, diğer %16’sı sonbaharda seyahat etmeyi planlıyor ve üçte ikisi Kasım 2021’in sonuna kadar seyahat etmeyi planlıyor. Sadece %15’i hala emin değil ve %15’i seyahat etmeye istekli değil Hala karantina gereklilikleri ve ani kural değişiklikleri Avrupalılar için önemli endişeler olmaya devam ediyor.

Aslında, ankete katılanların %70’i önümüzdeki altı ay için seyahat planları yapıyor, bu planı Şubat 2021’de ifade eden %56’ya kıyasla, Ağustos 2020’den bu yana en yüksek nokta. Avrupalıların yarısından fazlası (%57) aşı lansmanları sayesinde önümüzdeki aylarda seyahat planlaması konusunda çok daha iyimserken, %25’i tarafsız ve %18’i güvenlik konusunda ikna olmadı.
Özellikle, çoğu durumda aşılamanın seyahat düzenlemeleri üzerinde doğrudan etkisi olurken, %54’ü COVID-19’a karşı aşılandıktan sonra bir seyahat rezervasyonu yapmayı planlıyor. Ankete katılanların %57’si sertifikanın bir sonraki seyahatlerinin planlanmasını kolaylaştıracağına inanırken, yalnızca %18’i aksi görüşü ifade ediyor.

Güneye yönelme

Kısa vadede seyahat etmek isteyen Avrupalıların kafasında yaz tatili var: %31’i Haziran ve Temmuz aylarında, %41’i Ağustos ve Eylül aylarında seyahat etmeyi, diğer %16’sı ise sonbaharda seyahat etmeyi planlıyor.
Anket ayrıca yurtdışına seyahat etmeye yönelik ilgide önemli bir artış olduğunu gösteriyor: yarısı başka bir Avrupa ülkesine (%51), üçte birinden biraz fazlası (%36) kendi ülkelerindeki destinasyonların ve cazibe merkezlerinin keyfini çıkarmayı tercih ediyor.
Bu yaz başka bir Avrupa ülkesine seyahat etme eğiliminde olanlar ise İspanya, İtalya, Fransa, Yunanistan ve Portekiz gibi güney destinasyonlarını tercih ediyor.

Bir yanıt yazın