BAKANLIK UZUN VADE HEFEFİ AÇIKLADI

Bakan Ersoy 2028 hedeflerini açıkladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2022’de 42 milyon turist ve 35 milyar dolar gelir hedefiyle yola çıktıklarını söyledi. Ersoy, Türkiye’nin turizm potansiyelinin büyümesi gerektiğine işaret ederek, “2028 yılında Türkiye’nin hedefinin 120 milyon turist, 100 milyar dolar gelir olması gerekiyor. Bu, Türkiye için zor bir hedef değil. Çok rahat ulaşılabilir bir hedef.” dedi.

Krizlerde ne yaptık?

Bakan Ersoy, Türkiye’nin jeopolitik konumu nedeniyle geçmişten bugüne global krizlerden etkilendiğini ancak krizlerden başarıyla çıkılabileceğini aktararak, şunları kaydetti:

“Krizlere karşı bağışıklık elde etmeniz gerekiyor. Bunun için pazar çeşitliliği önemli. Biz, 2023 turizm hedeflerini belirlerken en başında bu vardı. Bunu yakalamak için de Turizm Geliştirme Ajansı’nı (TGA) kurduk. Bununla birlikte devlet ve sektör, çok sıkı bir tanıtıma başladık. Rakamları çok daha ileri seviyelere götürebiliriz. Türkiye var ama hak ettiği yerde değil. Çok yoğun tanıtım yapmamız, pandemi döneminden rakiplerimize göre hızlı çıkışımızı sağladı.”

Parayı doğru yere harcamak


Bakan Ersoy, TGA’nın bu sene 100 milyon doların üzerinde bir tanıtım bütçesi kullanacağını vurgulayarak, “Şu anda geçmişten bugüne kadar Türkiye’deki en yoğun, dünyada da en etkili tanıtım yapıyoruz. Çok para harcamanız önemli değil. Parayı doğru yere harcamanız ve etkili tanıtım yapmanız önemli.”dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.