Covid 19 seyahat eğilimlerini nasıl değiştiriyor?

Mastercard araştırdı

Mastercard Recovery Insights tarafından yapılan bir araştırmaya göre, turizm gibi COVID-19 salgınından etkilenen sektör de dahil olmak üzere tüketici harcamalarında bir toparlanma eğilimi var. En hızlı toparlanma oranları; İtalya, Rusya ve Fransa’da.

Toparlanmada liderler İtalya, Rusya ve Fransa

Kişisel ve çevrimiçi işlemler de dahil olmak üzere Mastercard ödeme sistemi kart sahiplerinin işlemlerine ilişkin toplu anonim verilerin analizi, İtalya, Rusya ve Fransa’nın G20 ülkeleri arasında seyahat ve eğlence harcamalarının geri kazanılmasındaki artışlarda lider konumda.

Seyahat harcamaları artarken eğilimler değişiyor mu?

Mastercard’a göre, Temmuz 2020’de, “seyahat ve eğlence” kategorisindeki harcamalar, geçen yılın aynı döneminin % 70’inden fazlasına ulaştı.

Mastercard sahiplerinin hava yolculuğunda toparlanma oranları açısından G20 ülkeleri listesinin başında Çin ve Rusya geliyor. Temmuz 2020’de bu ülkelerdeki yolcular, Temmuz 2019 harcamalarının neredeyse % 50’sini uçuşlara harcadı.

Tüketici harcamalarını yansıtan bir dizi yeni eğilim de var. Tüketiciler artık eve daha yakın seyahatleri ediyor ve para harcıyor.

2020’nin 2. çeyreğinde, tüketicilerin yerel ulaşım araçlarına öncelik vermesiyle, otomobil kiralamasının toplam ulaşım harcamaları içindeki payı 2019’da% 9’dan% 17’ye neredeyse iki katına çıktı. Örneğin İsviçre ve Almanya’da, 7 Ağustos’ta sona eren haftada yapılan seyahat harcamalarının kabaca dörtte üçünü hava dışı seyahat oluşturuyordu.

ABD gibi ülkelerde, eve daha yakın seyahat etme eğilimi, mikro mobilite çözümlerinin (örneğin, scooter’ların , bisikletler) Temmuz sonunda 2019 seviyelerini aştı.

Gezginler giderek daha küçük konaklama birimlerinde kalmayı tercih ediyor.

Dünya çapında küçük bağımsız otellerin satışlarındaki toparlanma, büyük otellerin satışlarınınkinden % 50’den fazla.

Kişisel seyahatler, iş seyahatlerinden daha hızlı iyileşiyor:
Bireysel kartlara yapılan harcamaların kurumsal kart sahiplerine kıyasla analizi, kişisel hava yolculuğu ve araç kiralama harcamalarının iş seyahatlerinden daha hızlı toparlandığını gösteriyor.

Bir yanıt yazın